Skutočný zázračný liek, ale veľa ľudí o ňom nevie!

Perovník (Sempervivum tectorum) je nenáročná, ale krásna vždyzelená rastlina. Známa je aj pod názvami domáca ruža, nástenná ruža, kamenná ruža, ucháč.

Existuje mnoho odrôd, pričom farba listov sa líši v závislosti od druhu. Vyskytuje sa najmä v Európe, najčastejšie na skalnatých, slnečných svahoch horských oblastí.

Je mimoriadne odolná voči suchu, nenáročná a má rada dostatok slnka. Neznáša stojatú vodu, tam, kde voda nemá odtok, ľahko zahníva.

Rozmnožovanie je najjednoduchšie zo sadeníc – na jar ľahko zakoreňujú. Jej mäsité listy, rozložené do tvaru hviezdy, obsahujú širokú škálu účinných látok. Stojí za to nájsť jej miesto v záhrade: má málo práce, ale má mnoho využití.

Obsahuje flavonoidy, triesloviny, rastlinné kyseliny, sliz, voľné aminokyseliny a fenolové kyseliny, vitamín C. Má protizápalové, antipyretické, vonkajšie analgetické, baktericídne a antivírusové vlastnosti.

V klasickej medicíne existuje mnoho príkladov jej liečivých vlastností: zvyčajne sa zdôrazňujú chladivé a sťahujúce vlastnosti a odporúča sa najmä na vonkajšie použitie, napr. na zapálené vriedky, nosové záhyby.

Na jedovaté uhryznutia pavúkmi, popáleniny. Jej vylisovaná šťava sa dodnes používa v ľudovom liečiteľstve na zmiernenie zápalov stredného ucha – zrejme preto dostala prezývku “ušná” – a na hojenie popálenín, rezných rán a uštipnutí hmyzom.

Protizápalové a antioxidačné vlastnosti šťavy z jej opunciových listov sa hojne využívajú aj v kozmetickom priemysle. Používa sa najmä v regeneračných prípravkoch, krémoch po opaľovaní a prípravkoch proti vyblednutiu.

Kozmetičky používajú jeho listy okrem iného vo vodných masážnych krémoch a ako prostriedok na upokojenie pokožky. V ľudovom liečiteľstve sa používa na zmiernenie horúčky, liečbu hnačky a červov a zvonka na liečbu bolestí končatín, popálenín, úpalov, úžehu a krvácania.

Rozdrvené dužinaté listy sa používajú ako obklad na rany, ktoré majú antiseptické účinky. Listy namočené a roztlačené v kuchynskom oleji sa prikladajú na bradavice, ale používajú sa aj na zmiernenie svrbenia spôsobeného uštipnutím hmyzom, bradavicami, rôznymi opuchmi a výpotkami.

Šťava sa môže variť a používať ako čaj na liečenie bolesti hrdla, bronchitídy, bolesti úst a aftov. Okrem uvedených spôsobov použitia sa v lekárskej knihe Samuela Diószegiho (1813) odporúča používať na popáleniny, hemoroidy a popraskané bradavky.

Rozdrvené listy sa vložili do plátna, šťava sa vytlačila a nakvapkala do ucha. Iný spôsob použitia rastliny spočíval v tom, že sa do ucha vložil kúsok listu priviazaný na tenkej niti. Šťava z listu odstraňuje aj zárodky (ten sa odstraňoval tak, že sa na noc priviazal k zárodkom narezaný list, ktorý sa namočil do slanej vody a zmäkol).

Nepoužíval sa len zvonka, ale získaná šťava sa podávala chorým ľuďom trpiacim nádchou a cibetkovou horúčkou a vystrašeným deťom. Na používanie rastliny neexistujú žiadne kontraindikácie a nemožno očakávať žiadne vedľajšie účinky.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*