Spíte viac ako 8 hodín v noci a stále sa cítite ospalí? Toto môžu byť príčiny!

Či už spíte 8 alebo 14 hodín v noci, stále sa cítite ospalí? Nemáte silu a chuť vychádzať z domu alebo sa venovať svojim obľúbeným činnostiam? Najradšej by ste sa zabalili do teplej deky a ešte raz si zdriemli.

Príčin nadmernej ospalosti môže byť veľa. Prečítajte si túto radu a možno budete vedieť identifikovať zdroj problému.

Aké sú príčiny nadmernej ospalosti?
Môže za to pravidelné užívanie liekov, ktoré vám pomôžu zaspať

Denná ospalosť môže byť výsledkom „nevinného“ nočného chrápania. Je to signál, že dýchacie cesty boli zúžené alebo zablokované (najčastejšie tkanivami mäkkého podnebia) a nedostatok vzduchu spôsobuje spánkové apnoe.

Takže sa veľakrát za noc prebúdzame (ani si to nepamätáme), aby sme sa nadýchli a prerušovaný spánok neprináša odpočinok. Pri diagnostike apnoe sa vykonávajú: MSLT test, ktorý meria priemerný čas zaspávania. Ak testy apnoe potvrdia, treba ho liečiť (farmakologicky alebo chirurgicky).

To, že máme chuť spať nielen v noci, ale aj väčšinu dňa, môže byť dôsledkom užívania niektorých liekov na spanie. Ak si večer dáme lieky s dlhodobým účinkom, sme pod ich vplyvom na časť ďalšieho dňa.

Pri každodennom užívaní takýchto liekov zvyčajne berieme ďalšiu dávku, kým telo ešte používa prostriedok, ktorý užil predchádzajúci večer. Riešením je prestať brať lieky a vyskúšať iné metódy, ktoré vám pomôžu zaspať.

Môže ísť o anémiu alebo syndróm chronickej mononukleózy

Príčinou takýchto ťažkostí je niekedy oslabenie organizmu bojom s mikroorganizmami. Často sa vyskytuje počas vírusových a bakteriálnych infekcií alebo po nich. V tomto prípade ochorenie zvyčajne zmizne po niekoľkých dňoch.

Pocit nadmernej ospalosti však môže byť aj jedným z príznakov mononukleózy, infekčného ochorenia spôsobeného vírusom Epstein-Barrovej. Jeho nosičov je asi 80 percent. ľudí nad 40 rokov.

U niektorých z nich sa môže vyvinúť syndróm chronickej mononukleózy, ktorý je sprevádzaný pocitom neustálej únavy a nadmernej ospalosti. Ak existuje podozrenie na toto ochorenie, je potrebné vykonať krvné testy a ultrazvuk sleziny.

Pocit ospalosti sprevádzaný slabosťou, bledou pokožkou, bolesťami hlavy, lámavými vlasmi a nechtami je častým príznakom anémie. Na zistenie tohto ochorenia sa má merať krvný obraz (počet červených krviniek, hemoglobín a hematokrit) a sérové ​​železo.

Anémia sa lieči prípravkami železa. Jedálny lístok musí obsahovať okrem iného červené mäso a zelená zelenina.

Niekedy sa takto prejavuje cukrovka alebo hypotyreóza

Chronická somnolencia môže súvisieť s endokrinným systémom. Niekedy je tento stav príznakom nedostatočnej činnosti štítnej žľazy. Medzi ďalšie príznaky tohto ochorenia patrí suchá koža, opuchy, priberanie na váhe, zápcha, slabosť a depresia podobná depresii.

Ak chcete zistiť, či je príčinou vašej ospalosti nedostatočná činnosť štítnej žľazy, zmerajú sa hladiny TSH a vykonajú sa ďalšie testy štítnej žľazy. Ak výsledky potvrdia podozrenie, nedostatok hormónov štítnej žľazy sa musí farmakologicky upraviť.

Príčinou náhleho nástupu a rýchlo progresívnej somnolencie u ľudí, ktorí predtým nemali poruchu spánku, môžu byť komplikácie diabetes mellitus. U starších ľudí je zvyčajne spojená s vysokou hladinou glukózy. U mladších ľudí to môže byť spôsobené ketoacidózou (stav, kedy sa telo prekysľuje produktmi rozkladu tukov).

Zvýšená potreba spánku je typickým príznakom raného tehotenstva. Ide o špecifickú reakciu na „hormonálnu zmenu“, ktorá v tom čase prebiehala v ženskom tele.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku. Určite to ocenia. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*