Stavím sa, že ste to tiež nevedeli. Pozor! Pomocou prostriedku na plákanie a jednoduchého prania môžete zničiť vašu práčku!

Vašu práčku nezničí vodný kameň, ale pomocné prostriedky na plákanie, výhradné používanie programu 40 stupňov a príliš veľa pracieho prostriedku, ktoré nevedomky ničia drahú práčku skôr, ako príde jej čas.

Tu sú typické chyby:
  • Pomoc pri oplachovaní

Látky, ktoré sa vylúhujú z oplachov, napomáhajú rastu plesní. V nádržke na oplachovací prostriedok, na stenách vnútri práčky a na jej častiach sa hromadí pleseň. Počas prania sa časť slizkej plesne, ktorá sa tu a tam rozpadne, dostane do vody a odtiaľ na vaše oblečenie. Odolné mikroorganizmy prežijú aj sušenie.

Riešenie: Nepoužívajte tieto oplachovacie prostriedky vôbec! Ak je voda tvrdá, nasypte do bubna 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny.

Vždy periete na nízkej teplote

Je prirodzené, že chcete šetriť oblečenie a energiu, preto používajte vodu s teplotou 30-40 stupňov Celzia. Väčšina ľudí to robí. To je však problém, pretože pri týchto programoch zostáva v práčke po odstreďovaní veľa vody. Vo vlhkom a príjemnom teple sa potom dobre rozrastá čierna pleseň.

Riešením je pranie pri 60-90 stupňoch raz týždenne. Tým sa práčka sterilizuje a odstráni sa pleseň. (Takto by sa mali prať uteráky, kuchynské utierky a posteľná bielizeň.)

  • Pranie s nesprávnou hmotnosťou prádla

Preťaženie práčky jej škodí, rovnako ako pranie príliš malého množstva oblečenia. Vždy si zistite ideálnu hmotnosť prádla pre vašu práčku!

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*