Sú antibakteriálne mydlá bezpečné? Odporúča sa používať obyčajné mydlo a vodu!

V posledných rokoch čoraz viac ľudí používa antibakteriálne mydlá a gély. Sú obľúbené najmä u mladých matiek, ktoré sa snažia zabrániť tomu, aby ich deti prišli do kontaktu s čímkoľvek, čo by mohlo spôsobiť čo i len najmenšie zdravotné problémy. Tento prístup môže byť trochu pochybný a ukazuje sa, že používanie antibakteriálnych mydiel môže byť v skutočnosti veľmi nebezpečné pre zdravie.

Nebezpečný triklosan a triklokarban

V posledných pätnástich až dvadsiatich rokoch začali vedci venovať oveľa väčšiu pozornosť látkam, ktorým antibakteriálne mydlá vďačia za väčšinu svojich účinkov. Zamerali sa najmä na triklosan a triklokarban. Nájdete ich v množstve kozmetických a čistiacich výrobkov. Triclosan je väčšinou v pevných prípravkoch a triclocarban v tekutých. Boli objavené v moči tehotných matiek a tiež v pupočníkovej krvi, čo znamená, že tieto látky sa dostávajú aj do krvného obehu nenarodených detí. Podľa rôznych štúdií môžu spôsobiť problémy s vývojom reprodukčného systému a okrem toho je dosť pravdepodobné, že pri častom používaní znižujú účinnosť antibiotík. Existuje tiež veľmi silné podozrenie, že môžu byť zodpovedné za rakovinu kože, metabolické problémy a niektoré hormonálne problémy.

Zakázané

Na základe týchto a ďalších alarmujúcich informácií sa americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) začiatkom septembra 2016 rozhodol zakázať používanie triklosanu, triklokarbanu a ďalších sedemnástich látok používaných pri výrobe antibakteriálnych výrobkov v Spojených štátoch. Poukázala tiež na to, že spoločnosti nepreukázali zvýšenú účinnosť výrobkov obsahujúcich tieto chemikálie. Okrem toho sa im nepodarilo preukázať, že ich dlhodobé používanie nemôže spôsobiť zdravotné problémy. Spoločnosti majú rok na to, aby sa prispôsobili rozhodnutiu FDA. Ešte pred oznámením tohto kľúčového rozhodnutia sa niektoré veľké spoločnosti rozhodli ukončiť alebo upraviť výrobu kozmetických výrobkov obsahujúcich zakázané látky.

A čo my? Zatiaľ je ticho. Zdá sa, že ani úrady, ani novinári sa o túto tému veľmi nezaujímajú. Predajcovia a výrobcovia s radosťou predávajú výrobky (nielen antibakteriálne mydlá), ktoré obsahujú chemikálie zakázané v USA. Zákazníkom teda nezostáva nič iné, len pozorne sledovať zloženie predávaných výrobkov a dúfať, že na etikete je uvedené všetko, čo kupovaný výrobok obsahuje. A aby sa nežiaduca látka nemaskovala pod nejakým nevinnejším názvom…

Niekomu sa to môže zdať absurdné, ale mnohé vedecké výskumy naznačujú, že používanie “obyčajného” mydla a vody odstraňuje baktérie rovnako dobre ako mnohonásobne drahšie antibakteriálne zázraky. Spoločnosti mohli tieto tvrdenia vyvrátiť, ale akosi to neurobili. Úrad FDA odporúča používať obyčajné mydlo a vodu namiesto “špeciálnych” výrobkov alebo výrobkov, ktoré ničia baktérie alkoholom.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*