Takto zistíte, či máte v tele zápal!

Zápal je prirodzená a komplexná reakcia organizmu na rôzne dráždivé faktory, ako sú poškodené bunky, patogénni votrelci, alergény a ďalšie. Je to súčasť obranného mechanizmu, ktorý má odstrániť príčinu a umožniť telu návrat do normálneho stavu.

Existujú dva typy zápalu, akútny a chronický. Akútna reakcia je náhla, mobilizuje imunitný systém a vedie k relatívne rýchlemu zotaveniu, zatiaľ čo chronická je dlhodobá a môže spôsobiť drastické zmeny buniek a tkanív.

Zápal je spojený s bolesťou, viditeľným začervenaním, opuchom, teplom, zníženou pohyblivosťou (zvyčajne postihuje kĺby), stratou určitých funkcií postihnutých častí tela a orgánov.

Počas chronického zápalu sa môžu vyskytnúť aj niektoré z nasledujúcich príznakov: horúčka, vyrážka, bolesť na hrudníku a brucha, únava, kožná vyrážka.

Navrhovaná liečba

Prvým krokom k liečbe je zistiť presnú príčinu zápalu, najmä ak je chronický. Po diagnostikovaní chronického ochorenia je potrebné sledovať jeho priebeh. Dôležitý je primeraný príjem potravy, vyhýbanie sa rafinovaným sacharidom, sladkým jedlám a nápojom, spracovaným potravinám a rýchlemu občerstveniu.

Nápomocné môžu byť aj niektoré bylinky, ako napríklad zázvor, kurkuma, yzop. Odborná pomoc je nevyhnutná.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*