Táto zázračná rastlina môže zmeniť váš život. Od základov!

Mentolová, svieža a voňavá. Taká je mäta, a ak ju nemáte v kvetináči alebo pod oknom v záhrade, mali by ste to zmeniť.

Pomocník pri varení a príprave nápojov

Používa sa v kuchyni, ale aj ako liek na liečbu alebo zmiernenie rôznych ochorení. V staroveku sa mäta používala ako liek na predĺženie života. Kedysi sa nazývala “bylina dlhovekosti”. Prečo? Pre svoje nespočetné pozitívne vlastnosti. Dnes vám povieme o ôsmich najdôležitejších z nich.

Pre zdravé pľúca

Pľúcnym pacientom sa odporúča nielen piť mätový čaj alebo odvar, ale ho aj inhalovať. Je to fantastický liek na všetky ochorenia dýchacích ciest. Jeho silné éterické oleje majú na túto oblasť najsilnejšie účinky a mentol pomáha pacientom zmierniť dýchavičnosť.

Pre dobrý žalúdok

Prejedli ste sa? Alebo skôr prejedený? Potom si uvarte mätový čaj alebo rozžujte niekoľko lístkov mäty. Jeho účinky sú zázračné a okamžite dajú do poriadku vaše trávenie. Rovnako aj pri zvracaní, žalúdočnej nevoľnosti alebo iných žalúdočných problémoch je mäta tisíckrát lepšia ako akýkoľvek liek.

Pri nízkom krvnom tlaku

Bohatý obsah draslíka v listoch mäty pomáha znižovať krvný tlak, preto by ju mali používať všetci ľudia trpiaci krvným tlakom a v lete ako prevenciu aj starší ľudia, ktorí nemajú problémy so srdcom alebo krvným tlakom.

Pre čistotu ústnej dutiny

Nie nadarmo sa mäta pieporná používa tak často v zubných pastách a nie nadarmo je každá zubná pasta mätová. Mäta je silne dezinfekčná, odstraňuje baktérie, zápach z úst, ale aj čistí a zosvetľuje zubnú sklovinu.

Na ochabnuté svaly

Extrakt z listov mäty výrazne znižuje bolesť svalov a pri lokálnej aplikácii aj bolesť kĺbov. Vyrobte si domáci liek zo šálky morskej soli, ½ šálky olivového oleja a 10 kvapiek mätového esenciálneho oleja. Masírujte si boľavé miesta 10 minút denne a bude po problémoch.

Pri depresii

Máte ťažký deň, ste smutní alebo vystresovaní? Dajte si šálku silného mätového čaju a vaše zmysly sa uvoľnia. Mäta má silný antistresový účinok.

Pre dlhú pamäť

Mätová vôňa stimuluje zmysly a má výrazný vplyv na pamäť, mentálne schopnosti a relaxáciu. Pri pití mätového čaju sa naučíte a zapamätáte si viac ako pri čomkoľvek inom.

Ľudia s nízkym krvným tlakom, ochorením obličiek alebo pálením záhy by rozhodne nemali piť mätu. Alergie na mätu sú zriedkavé, ale vyskytujú sa.

Máte doma mätu? Potom neváhajte a začnite ju pravidelne používať! Zdieľajte tento článok na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*