Táto zelenina je darom prírody! Jej pravidelné pitie robí hotové zázraky!

Mrkva je základom snáď každej polievky, ale viete, čo s vami urobí, keď si ju doprajete vo forme šťavy? Budete prekvapení s čím všetkým vám pomôže!

Ako už bolo spomenuté, mrkva sa preslávila predovšetkým ako chutná súčasť polievok. Nebola obľúbená iba v dávnych dobách, ale aj v dobe terajšej, kedy si ju ľudia vychutnávajú čerstvú vo forme šalátu alebo len tak na desiatu.

Nedivíme sa, táto sladká pochúťka telu doplní veľké množstvo dôležitých vitamínov, ale aj minerálov. Stále myslite na to, že by mrkva mala byť konzumovaná v surovom stave.

Jedine tak totiž využijete všetky potrebné látky – varom by ste ju totiž znehodnotili. Z akých vitamínov a minerálov môže vaše telo profitovať? Predovšetkým z vysokého obsahu beta-karoténu, vďaka tomu je aj mrkva tak známa.

Ďalej to je provitamín A, vitamín C, B a E. Okrem vitamínov je mrkva bohatá aj na vlákninu, antioxidanty a minerály, ako sú železo, fosfor, vápnik, horčík a draslík.

Ovplyvňuje zrak

Mrkva je teda známa predovšetkým vďaka vysokému množstvu provitamínu A, ktorý prospieva našim očiam. Lekári, ale ostatní odborníci sa zhodujú, že pitie surovej mrkvovej šťavy znižuje riziko vzniku šedého zákalu, ale aj šerosleposti.

Preto by starší ľudia mali mrkvovú šťavu piť každý deň. Navyše vápnik posilní kosti, ktoré s pribúdajúcim vekom rednú.

Mrkva je plná antioxidantov

Medzi hlavný antioxidant obsiahnutý v mrkve je karotenoid, pomáha bunkám v našom tele bojovať proti voľným radikálom, zároveň bunky chráni a znižuje zápal.

Pri pravidelnom pití väčšieho množstva môžete vďaka mrkve zápal úplne odstrániť. To ale určite nie je všetko, čo vám môžu antioxidanty ponúknuť.

Veľkej obľube sa mrkvová šťava môže tešiť aj z dôvodu spomalenia starnutia, podporí totiž tvorbu kolagénu v tele a preventívne pôsobí proti rakovinovému bujneniu a ochoreniu srdca.

Mrkva a jej pôsobenie proti rakovine

Rakovina je strašiakom ľudstva. Ide o chorobu, na ktorú aj v dnešnej modernej a vyspelej dobe nie je liek. Mnoho ľudí sa preto snaží, aby sa takému ochoreniu vyhli, a to predovšetkým prírodnou cestou.

Vedeli ste, že k rakovine alebo k rakovinovému bujneniu – nádoru, dochádza predovšetkým tam, kde sa bunky rýchlo množia? Napríklad v dýchacích cestách, tráviacom trakte – črevách, žalúdku, ale aj v celom okolí. Ďalej tiež v štítnej žľaze a iných orgánoch ovplyvnených hormónmi.

Pokiaľ rakovina vypukne, rieši sa podľa silných liekov a chemoterapie. Vtedy bude určite vhodné svoje telo čistiť prírodnou cestou – bylinkovými čajmi, ale aj zeleninovými šťavami.

Na druhú stranu môžete svoje telo chrániť pred touto zákernou chorobou, napríklad pomocou spomínanej mrkvy bohatej na antioxidanty a vitamíny.

Pitie mrkvovej šťavy je aj lekárovi odporúčané na prevenciu rakoviny, pretože obsahuje spomínané vitamíny A, C a B6. Tieto vitamíny dokonca pomôžu pri zastavení rastu rakovinových buniek.

Dobrá imunita a perfektná pleť

Predovšetkým vysoký obsah esenciálnych minerálov podporí krásnu a zdravú pleť. Jedným takým minerálom obsiahnutým v mrkve je draslík.

Navyše ak niekto trpí pigmentovými škvrnami a je obmedzený vystavovanie sa slnku, doprajte si pravidelné pitie mrkvovej šťavy. Tiež zvláčňuje pokožku, podporuje lepšie opálenie a vypĺňa jazvy.

Pokiaľ niekto trpí alergiou spôsobenou prvým jarným slnkom, betakarotén v mrkve zlepší tento nepríjemný stav. Nielen pleť, ale aj imunita na tom bude dobre. Dokonale prečistí črevá a posilní imunitu.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj s ostatnými na Facebooku a podporte našu stránku babickinerady.sk. Ďakujeme:)

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*