Tieto rastlinky vytvárajú kyslík aj v noci. Umiestnite si jednu z nich do spálne!

Rastliny má rád takmer každý. Dokonca sa o nich hovorí, že sú pľúcami planéty. Prostredníctvom procesu nazývaného fotosyntéza sú rastliny schopné vyrábať sacharidy z oxidu uhličitého ako zdroj energie a ako vedľajší produkt produkovať kyslík, ktorý zase dýchame my.

Bez kyslíka ľudia nedokážu prežiť dlhšie ako niekoľko minút. Je to azda najdôležitejšia látka pre náš život.

Prečo je dobré mať doma izbové rastliny

Domáce izbové rastliny môžu výrazne zlepšiť kvalitu ovzdušia. Robia to nielen produkciou kyslíka, ale aj odstraňovaním mnohých toxických látok a mikróbov (napríklad spór plesní) zo vzduchu. Okrem toho zvlhčujú vzduch, čo je obzvlášť dôležité napríklad v zimných mesiacoch, keď relatívna vlhkosť v bytoch klesá. Tieto faktory sú spoločne dôležité pre kvalitu vzduchu, ktorý dýchame.

Dnes vám predstavíme 3 druhy rastlín, ktoré produkujú kyslík aj v noci, t. j. bez svetla. Svetlo je jednou z podmienok fotosyntézy.

Tieto 3 rastliny však využívajú typ fotosyntézy nazývaný metabolizmus krasulových kyselín (CAM), ktorý umožňuje produkciu kyslíka aj pri nedostatku svetla. Ak si jednu z týchto rastlín umiestnite do spálne, získate extra dávku čerstvého kyslíka, ktorý tieto rastliny produkujú počas noci.

Zdravotné prínosy týchto rastlín

Okrem zvýšeného množstva kyslíka vo vašej spálni získate aj výhodu, ktorá vám pomôže zmierniť problémy so spánkom a nespavosť. Vyskúšali ste iné metódy na zlepšenie spánku, ako sú kvalitnejšie matrace, čaje na spanie alebo podobné prírodné prostriedky a nič z toho vám nepomohlo?

Potom určite musíte vyskúšať jednu z týchto rastlín. Teraz sa však na ne pozrime bližšie.

  • 1. Svokrin jazyk 

Rastlina so schopnosťou neustále produkovať kyslík – vo dne aj v noci. Odborníci tvrdia, že ak chcete naplno využiť jej výhody, musíte mať v miestnosti aspoň niekoľko týchto rastlín. Odstraňuje formaldehyd zo vzduchu. Ide o najrozšírenejší toxín v našich domácnostiach. Formaldehyd sa uvoľňuje do ovzdušia napríklad z nábytku, preglejky, poťahov, lepidiel, farieb, látok na stoličkách a pohovkách, matracov a záclon.

Obsahuje ho aj cigaretový dym a mnohé ďalšie bežné predmety v domácnosti.

  • 2. Figovník 

Aby mohli rastliny počas dňa produkovať kyslík, musia zo vzduchu odčerpávať oxid uhličitý, čo zvyčajne robia v noci. Niektoré rastliny, ako napríklad figovník, dokážu v noci vyťahovať oxid uhličitý zo vzduchu aj vďaka spomínanému CAM metabolizmu. Figovník je rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie a juhozápadnej Číny, Indie a Himalájí. Darí sa jej však aj v chladnejšom podnebí a pri pestovaní v interiéri.

Okrem zdravotných výhod je aj veľmi vhodným dekoratívnym prvkom do domácnosti.

  • 3. Zelenec chochlatý

Odborníci tvrdia, že zelenec je šampiónom medzi rastlinami, pokiaľ ide o jeho schopnosť čistiť vzduch. Testy americkej vesmírnej agentúry NASA ukázali, že dokáže zo vzduchu odstrániť až 90 % potenciálnych karcinogénov vrátane spomínaného formaldehydu. Okrem toho, že v noci produkuje kyslík a odstraňuje z neho toxíny, ako bonus získava schopnosť absorbovať pachy a nepríjemné vône.

Vďaka týmto vlastnostiam výrazne podporí kvalitu vášho spánku a celkové zdravie.

Ak Vás článok zaujal, zdieľajte ho aj s svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*