Tieto semená liečia ľudí po tisíce rokov!

Čierna rasca alebo čierne semienko sa často opisuje ako zázračná rastlina a raní bylinkári ju nazývajú „bylinkou z neba“. Je to jedna z najcennejších bylín bohatých na živiny a pre svoje liečivé vlastnosti sa používa na Blízkom východe a v západnej Ázii už tisíce rokov.

Semená čiernej rasce, tiež známe ako čierna rasca, semená čiernej cibule, nigella a kalonji, sa extrahujú priamo z kvetu čiernej rasce a majú korenistú chuť s nádychom cibule a oregana.

Tieto drobné čierne semienka môžu byť opečené a posypané na bagely, sušienky a placky; pridáva sa do polievok, karí, nakladaných uhoriek a praženice; a zmiešané s inými koreninami ako horčica, fenikel a rasca.

Zdravotné prínosy oleja zo semien čiernej rasce

Niekoľko štúdií zistilo, že olej zo semien čiernej rasce môže ponúknuť mnoho zdravotných výhod. Na základe týchto štúdií môže olej z čiernej rasce pomôcť podporiť nasledovné:

Zdravý imunitný systém

Použitie oleja z čiernych semien ako nosových kvapiek môže ľuďom pomôcť nájsť úľavu od sezónnych alergií.

Zdravý tráviaci systém

Jedenie semien čiernej rasce alebo olej zo semien čiernej rasce môže pomôcť znížiť žalúdočnú nevoľnosť a zmierniť bolesti žalúdka a kŕče. Olej môže pomôcť znížiť plynatosť, nadúvanie žalúdka a výskyt vredov.

Zdravá pokožka a vlasy

Olej zo semien čiernej rasce je menej invazívny, no poskytuje rovnaké výsledky ako populárne komerčné lieky na akné. Vitamín A, aminokyseliny a mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v oleji zo semien čiernej rasce, spolupracujú pri regenerácii kožných buniek a vyblednutí tmavých škvŕn po dobu šiestich až ôsmich týždňov.

Ekzém: Vedci dospeli k záveru, že čierna rasca môže mať rovnakú účinnosť ako betametazón pri znižovaní závažnosti ekzému rúk a zlepšovaní kvality života pacientov.

Hojenie rán: Ukázalo sa, že aplikácia oleja zo semien čiernej rasce znižuje zápal a prítomnosť baktérií, čím pomáha pri hojení rán. Aj keď sa nezdá, že by pomáhal pri pestovaní nových kolagénových vlákien, stimuluje iné rastové faktory, ktoré pomáhajú telu vytvárať novú zdravú pokožku.

Zdravé vlasy: Olej zo semien čiernej rasce je najlepším prírodným liekom na opätovný rast vlasov. Jeho bohatý obsah mastných kyselín pomáha zvlhčovať vlasový kmeň. Jeho obsah omega-3 a omega-6 podporuje krvný obeh najmä v hlave, čo podporuje rýchly rast vlasov už do týždňa. Zlepšuje tiež výkon vlasových buniek, ktoré sú zodpovedné za pigmentáciu vlasových folikulov, čím pomáha predchádzať šediveniu.

Olej z čiernych semien so svojimi antioxidantmi a protizápalovými vlastnosťami podporuje rast vlasov a spomaľuje proces starnutia v bunkách.

Zmäkčenie a zvlhčenie pokožky: Olej z čiernej rasce sa pridáva do olejov a zvlhčovačov na zlepšenie vlhkosti a hydratácie pokožky. Olej z čiernych semien má vysokú koncentráciu kyseliny linolovej, vďaka ktorej je schopný zvýšiť absorpciu iných produktov do pokožky.

Zdravý kardiovaskulárny systém

Olej zo semien čiernej rasce podporuje zdravý krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Zdravá pečeň

Čierna rasca môže tiež zlepšiť metabolické funkcie a zdravie pečene znížením rizika nealkoholického stukovatenia pečene. Ak máte problémy s pečeňou a obličkami, porozprávajte sa s prírodným lekárom, aby určil bezpečnú dávku, pretože príliš veľa oleja z čiernej rasce môže byť škodlivé pre tieto orgány.

Zdravý endokrinný systém

Semená čiernej rasce pri liečbe cukrovky zvyšujú produkciu inzulínu, glukózovú toleranciu a proliferáciu beta-buniek.

Celkovo má olej z čiernej rasce niekoľko pozitívnych účinkov, ktoré môžu byť pre telo prospešné. Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj s ostatnými. Ďakujeme.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*