Zväčšené lymfatické uzliny: Prečo sa tieto hrčky objavujú na krku, v slabinách alebo v podpazuší?

Lymfatické uzliny sú malé orgány, ktoré sa nachádzajú po celom tele. Sú zodpovedné za filtráciu lymfy a ochranu imunitného systému pred vírusmi a baktériami. Ich zväčšenie však môže byť dôvodom na obavy.

Čo spôsobuje zväčšenie lymfatických uzlín?
  • V závislosti od toho, kde sa tvoria, existujú rôzne príčiny zväčšenia. Ak sa lymfatická uzlina nachádza na úrovni hrdla, je pravdepodobné, že budete mať problémy s ušami, nosom a hrdlom, bolesti hrdla, infekcie ucha, problémy v ústach, zápal ďasien.
  • Zväčšenie lymfatických uzlín na zadnej strane krku môže byť spôsobené infekciou alebo zápalom pokožky hlavy.
  • Uzliny v blízkosti kľúčnej kosti môžu byť spôsobené poškodením pľúc, pažeráka alebo žalúdka.
  • Príznaky sa môžu objaviť aj v podpazuší alebo v oblasti slabín. Zápal podpazušia sa môže vyskytnúť aj v prípade infekcie vlasového korienka alebo poranenia ramena či ruky. V niektorých prípadoch môžu hrčky v podpazuší naznačovať poruchu prsníkov.

Lymfatické uzliny v slabinách môžu byť spôsobené rôznymi infekciami. Ak sa uzlíky objavia na viacerých miestach súčasne, môže to znamenať prítomnosť mononukleózy. U majiteľov mačiek môžu opuchy po mačacom škrabaní alebo hryzení znamenať takzvanú chorobu z mačacieho škrabnutia.

Čo robiť?

Ak si všimnete opuchy lymfatických uzlín kdekoľvek na tele, je dôležité navštíviť lekára, aby sa mohli vykonať testy na zistenie skutočnej príčiny problému. Oplatí sa dávať pozor na varovné signály, aby ste sa mohli včas liečiť.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.
Written By
More from redakcia
Zázračná masť, ktorá lieči… takmer všetko!
Ak by ste mali ísť na opustený ostrov a mohli by ste...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *