TOTO sú prejavy, že Vaše telo netoleruje alkohol ani v malom množstve!

Niektorí ľudia môžu po niekoľkých drinkoch alkoholu pociťovať príznaky podobné záchvatu vegetatívnej dystónie, alergickým reakciám alebo iným ochoreniam. Väčšinou si ani neuvedomujú, že tieto reakcie sú spôsobené alkoholom aj v malých dávkach, čo znamená, že telo alkohol neznáša.

V čom sa ľudia s neznášanlivosťou alkoholu líšia od ostatných?

Alkohol v tele funguje na princípe rozkladu na acetaldehyd, ktorý je neskôr spracovaný enzýmami. U normálneho človeka trvá tento proces dlhšie ako u človeka, ktorého telo odmieta alkohol. Alkohol sa príliš rýchlo rozpúšťa a koncentrácia acetaldehydu v krvi potom spôsobuje nepríjemné reakcie a príznaky.

Kolísanie krvného tlaku

Ľudia trpiaci vysokým arteriálnym tlakom môžu pociťovať ostrú bolesť, najmä v spánkoch a ušiach, a trpieť závratmi. Naopak, ak majú nízky arteriálny tlak, príznaky môžu zahŕňať stratu zraku, závraty a letargiu.

Nádcha

Kýchanie, upchatý nos alebo dýchavičnosť zvyčajne pripisujeme klasickému prechladnutiu. Čo samozrejme môže byť pravda, ale zdrojom týchto príznakov môže byť v skutočnosti neznášanlivosť alkoholu. V nose máme veľké množstvo jemných ciev, ktoré sa pri kontakte s alkoholom zväčšujú. To nám sťažuje dýchanie a spôsobuje upchatie nosa.

Opuchy končatín

Som si istá, že každý z nás dobre pozná pocit, keď sa po bezsennej noci zobudí opuchnutý, opuchnutý a dehydrovaný. Čo je však jeho skutočnou príčinou? Hneď ako sa alkohol dostane do tela, etanol ho intoxikuje a my začneme byť dehydrovaní. Celé to vedie k zlyhaniu vylučovacieho systému a výsledkom je nadbytok tekutiny v tkanivách, čo spôsobuje spomínané opuchy.

Migréna

Migrény sú už tak dosť nepríjemné, či už sú spôsobené alkoholom alebo nie. Ak ste si však istí, že ste pili s mierou a napriek tomu trpíte bolesťami hlavy, môže to byť príznak neznášanlivosti alkoholu. V takom prípade je migréna spôsobená stratou histamínov.

Nevoľnosť

Nie je prekvapením, že nevoľnosť a zvracanie sa objavia vždy, keď to s alkoholom trochu preženieme. Avšak u tých, ktorých telo alkohol úplne odmieta, môže byť nevoľnosť bežným príznakom po konzumácii aj malého množstva alkoholu.

Hnačka

Ďalšia nepríjemná vec, ktorá môže udrieť v najmenej vhodnom čase. Väčšina ľudí pripisuje hnačku nekvalitnej strave. Ak však máte hnačku zakaždým, keď sa dotknete čo i len trochy alkoholu, je dosť možné, že ste človek, ktorý netoleruje prítomnosť alkoholu v tele, bez ohľadu na to, koľko ho je.

Začervenanie kože

Začervenanie pokožky a tváre je pravdepodobne najčastejším príznakom neznášanlivosti alkoholu. Niekedy sa dokonca môžu objaviť malé pľuzgiere pripomínajúce žihľavku. Najprv sa môžu objaviť na tvári a potom na celom tele, zvyčajne sa objavujú nerovnomerne a pripomínajú vyrážku. Z tohto dôvodu sa neznášanlivosť alkoholu často nazýva červená reakcia na alkohol.

Zvýšená telesná teplota

Nezamieňajte si tento príznak po požití alkoholu s prechladnutím alebo tiež, ako si ľudia často myslia, s otravou.

Zdieľajte tento príspevok aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Sinusitída, chrípka, hlieny? Tento starodávny liek naozaj pomáha!
Keď príde zima, chlad a vietor najviac postihujú hlavu. Najčastejšími ochoreniami sú...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *