Toto sú varovné signály, na ktoré si treba dať pozor, než vám vstúpi do života!

Ak sa diagnostikuje rakovina štítnej žľazy, treba vedieť, že miera vyliečenia je oveľa vyššia ako pri iných druhoch rakoviny. Pacienti najčastejšie vyhľadajú lekára kvôli opuchu krku a ťažkostiam s prehĺtaním.

Tu sa pozrieme na charakteristické znaky tohto ochorenia, spôsob jeho liečby a najdôležitejšie veci, ktoré si treba zapamätať.
Príznaky rakoviny štítnej žľazy

Typické príznaky nie sú veľmi špecifické, preto je dôležitým krokom pri ich určovaní ultrazvukové vyšetrenie a niekedy aj laboratórne vyšetrenie.

Medzi najčastejšie príznaky patrí opuch krku, hrčka, zväčšené lymfatické uzliny, ťažkosti s prehĺtaním, bolesť krku a dlhotrvajúci chrapot.

Nie všetky hrčky musia byť rakovinou

Ochorenie štítnej žľazy je charakterizované uzlom, viditeľnou léziou na prednej strane krku. V závislosti od príčiny problému existujú dva typy: teplé a studené.

Teplý uzol je znakom nadmernej činnosti štítnej žľazy a medzi príznaky patrí zrýchlený tep, potenie, strata tolerancie tepla a výrazný úbytok hmotnosti. Zvyčajne je benígny. Opary však predstavujú potenciálne riziko vzniku rakoviny.

Typ oparu sa určuje izotopovým testom.

Typy nádorov štítnej žľazy

Rozlišujú sa štyri typy. Najčastejším typom, ktorý postihuje 80 % pacientov s diagnostikovanou rakovinou, je papilárny. Môže sa vyskytovať aj medulárny, folikulárny a anaplastický.

Terapia nádoru

Prvým krokom je chirurgické odstránenie zhubného nádoru a okolitých lymfatických uzlín. Potom sa môže zvážiť izotopová terapia.

Kvôli odstránenému tkanivu je potrebné podstupovať hormonálnu substitučnú liečbu a pravidelné kontroly na včasné odhalenie prípadnej recidívy.

Ochorenia štítnej žľazy sa vyskytujú v rodinách, preto je dôležité vziať do úvahy možnosť výskytu ochorenia štítnej žľazy v rodine. Vždy buďte ostražití, pokiaľ ide o nástup, frekvenciu a urýchľujúce faktory príznakov.

Ak Vás tento článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
5 potravín, o ktorých ani nevieme, že nám spôsobujú vážne zdravotné problémy!
V starých dobrých časoch sme vedeli, že potraviny, ktoré kupujeme, nás nezabijú....
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *