Trápia vás jazvy po akné? Pozrite sa na to, čo treba robiť a ako im predchádzať…

V každom veku sa ženám alebo mužom môže na tvári objaviť akné. Mnohí to potom znášajú s veľkou nevôľou a o to horšie im je, ak po akné na pokožke zostanú jazvy, ktoré sú dôsledkom jeho nesprávnej alebo predčasnej liečby.
Niektorí jazvy po akné považujú za sympatické, iní sa ich chcú za každú cenu zbaviť. Na odstránenie jaziev vedie mnoho ciest a často je nutné vyskúšať niekoľko z nich, kým dôjdete k úspechu. Mnohí hovoria priamo o komplexnej terapii. Ako to teda s jazvami po akné je naozaj a môžete sa ich zbaviť aj vy?

Ako sa jazvy objavujú?

Akné je bežné kožné ochorenie, ktoré postihuje asi 80% ľudí vo veku od 11 do 30 rokov. Jazvy po akné sú bohužiaľ pomerne častým javom, ktorý znepokojuje ženy s mastnou a problémovou pleťou. Objavujú sa najčastejšie kvôli tomu, že je liečba akné vykonaná nevhodne a starostlivosť o pokožku nebola v období výskytu akné starostlivá. Výsledkom je, že sa reliéf tváre stáva nerovnomerným, s malými jamkami. Nikdy si však nevyčítajte, že by ste sa o pokožku snáď nestarali správne. Akné je veľmi komplexná záležitosť a je dosť možné, že ste robili všetko, čo ste mohli, avšak akné sa nezahojilo správne.

Metód záchrany je hneď niekoľko

Ak sa pozrieme na to, koľko ciest vedie k odstráneniu jaziev po akné, napadne nás ako prvý, že určite ide o veľmi pálčivý problém. Akné trápi obrovskú časť populácie, a tak mnoho farmaceutických firiem rieši, ako ľuďom od jaziev pomôcť. Problémom je, že nie každá metóda oslavuje u každého úspech. Na liečbu jaziev po akné sa obvykle používa niekoľko metód:

Krémy a masti – odlupujú vrchnú vrstvu pokožky a bránia rastu buniek spojivového tkaniva.
Mezoterapia (ihličkovanie) – koktaily vitamínov, aminokyselín a kyseliny hyalurónovej vypĺňajú voľné priestory v pokožke a vytvárajú rovnomerný vzhľad.
Chemický peeling – dermatológ aplikuje na kožu chemický roztok, ktorého výsledkom je tvorba regenerovanej pokožky.
Dermabrázia – tento postup sa vykonáva mechanickým škrabaním povrchovej vrstvy pokožky.
Laserová terapia – obsahuje niekoľko metód, pričom všetky sú považované za najúčinnejšie na liečbu jaziev po akné.

Ako postupovať?

V prvom rade sa poraďte so svojim dermatológom, ktorý vám poradí zo všetkých najlepšie. Nehrňte sa do prvej liečby jaziev, na ktorú narazíte. Je nutné dobre stanoviť, ktorá z metód bude najvhodnejšia pre vás a váš typ pleti. Rovnako je dôležité mať realistické očakávania, čo sa dá dosiahnuť pomocou kozmetických ošetrení. Aj keď terapia môže určite zlepšiť vzhľad vašich jaziev, nemôže vás ich úplne zbaviť. Môže sa tiež stať, že vám váš lekár odporučí viac ako jeden typ liečby, v závislosti od vašich potrieb.

Je možné odstrániť akné doma?

Odborníci sú vo svojom názore jednotní: zbaviť sa akné doma je nemožné. Ale riziko poškodenia kože v dôsledku takého amatérskeho výkonu je veľmi vysoké. Pokiaľ sa vám hneď nechce k lekárovi, skúste kontaktovať svoju kozmetičku, ktorá vašu pleť vyčistí a dá aj niekoľko rád, ako sa o ňu správne starať. Niektorí kozmetológovia s klientmi s jazvami po akné majú bohatú skúsenosť a dokážu vám zdatne poradiť. Spýtajte sa vo svojom okolí, určite vám niekto poradí, pretože podobné problémy riešia nemalé percento ľudí.

Ak sa vám akné ešte len objavilo

Pamätajte na jedno: vždy je oveľa jednoduchšie vzniku jaziev zabrániť, než ich odstrániť. Teda, pokiaľ momentálne akné trpíte, neváhajte a navštívte odborníka, ktorý vás zoznámi so situáciou a poradí vám, ako najlepšie konať, aby ste vzniku jaziev predišli. Takáto návšteva sa rozhodne oplatí, ak nechcete riešiť problém, ktorý môže potom nasledovať.

Prajeme vám veľa úspechu!

Written By
More from redakcia
Pupienky, rany, vyrážky na zadku: Toto je to, čo naozaj spôsobuje problém!
Tento problém je taká citlivá téma, že sa ňou neradi zaoberáme. Namiesto...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *