Trombóza: Znepokojujúce príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať…

Trombóza je častý stav, ktorý podceňujeme. Odborníci zdôrazňujú, že je dôležité rozpoznať varovné príznaky v závislosti od konkrétneho prípadu a prijať liečebné opatrenia.

Trombóza je zrážanie krvi v cievach (tepnách alebo žilách) a najčastejšie sa týka žíl na nohách. Trombóza sa môže vyskytnúť u každého, preto by sme si mali dávať pozor na včasné príznaky. Dr. Michael Tran z oddelenia kardiovaskulárnej medicíny Clevelandskej kliniky upozorňuje na nepríjemné pocity, ktoré by nám mali byť podozrivé.

Najčastejšie typy zrazenín sú:
  • hlboká žilová trombóza, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v oblasti nohy a zrazeniny blokujú normálny prietok krvi
  • pľúcna embólia, keď je časť zrazeniny unášaná krvným prúdom do srdca a odtiaľ je srdcovými impulzmi tlačená do pľúc

Pľúcna embólia je hlavnou príčinou úmrtí v nemocnici a odhaduje sa, že na celom svete zomiera každý štvrtý človek na následky trombózy.

Znepokojujúce príznaky

Hlboká žilová trombóza sa môže vyskytnúť v oblasti nohy alebo ruky a mali by ste si dávať pozor na príznaky, ako sú:

Opuchy: Mali by ste sa znepokojovať v prípade, že sa vyskytuje často a pretrváva počas dňa a nezlepšuje sa, ani keď si vyvýšite nohy, aby ste zlepšili krvný obeh.

Keď nepracujete, keď nohy nepracujú, nemali by ste cítiť bolesť: Dlhotrvajúca bolesť, ktorá nebola predtým prítomná, ako napríklad trvajúce kŕče, by mohla signalizovať trombózu nohy.

Zmeny kŕčových žíl: Ak sa kŕčové žily vyskytujú už predtým, dávajte si pozor na príznaky, ako je opuch žily bez zmenšenia, stvrdnutie žily a sčervenanie kože v okolí kŕčovej žily. Podobné príznaky v oblasti rúk, s tým rozdielom, že môžu mať fialový odtieň.

Príznaky pľúcnej embólie zvyčajne závisia od veľkosti zrazeniny, veku a zdravotného stavu osoby. Hľadajte znaky, ako napríklad:

  • Dýchavičnosť, ktorá sa však líši od tých, ktoré ste pravdepodobne zažili doteraz a pretrváva niekoľko hodín alebo dokonca dní.
  • Bolesť na hrudníku, ktorá zostane stála a objaví sa pri hlbokom a dlhom dýchaní.
  • Kašeľ s krvou, ktorého bude pomerne veľa.

Ako postupovať v jednotlivých prípadoch

Ak si myslíte, že máte pľúcnu embóliu, mali by ste okamžite konať a navštíviť nemocničnú pohotovosť, pretože pľúcna embólia je veľmi závažný stav, ktorý môže byť život ohrozujúci.

Na druhej strane, ak sa u vás vyskytnú príznaky hlbokej žilovej trombózy, ktoré pretrvávajú dlhšie ako jeden alebo dva dni a zhoršujú sa, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, kde lekár rozhodne o ďalšom postupe.

Dôležité je aj umiestnenie zrazeniny. Zrazenina, ktorá sa objaví v oblasti lýtka, si bude vyžadovať následné ultrazvukové vyšetrenia v priebehu niekoľkých týždňov. Ak ide o vysoko rizikovú zrazeninu, lekári často do 24 hodín predpíšu liek na riedenie krvi.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj s ostatnými na Facebooku.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *