Trpíte suchou pokožkou alebo vypadávaním vlasov? Tieto vitamíny vám chýbajú!

Vitamíny a minerály sú základné živiny, ktoré naše telo potrebuje na správne fungovanie. Zdravá strava je najlepším spôsobom, ako získať dostatočné množstvo týchto živín.

Tu sú niektoré príznaky, ktoré poukazujú na špecifické avitaminózy:

  • Popraskané pery: svedčí to o nedostatku železa, zinku a vitamínu B (B3, B2 a B12). Tento stav sa zvyčajne vyskytuje u vegetariánov, pretože nekonzumujú dostatočné množstvo týchto živín. Vitamín C môže zlepšiť vstrebávanie železa a nachádza sa v červenej paprike, karfiole, brokolici a kapuste. Vitamín C posilňuje imunitný systém.
  • Červené vyrážky na tvári (niekedy aj inde) a vypadávanie vlasov: môžu byť príznakom nedostatku vitamínu B7.
    Riešenie: Jedzte viac varených vajec, avokáda, banánov, čučoriedok, borievok, vlašských orechov, sóje, karfiolu, húb a lososa.

  • Červené alebo biele kožné lézie podobné akné (zvyčajne na tvári, rukách, stehnách a chrbte): svedčia o nedostatku mastných kyselín, vitamínu A a vitamínu E. Riešenie: Vyhýbajte sa nasýteným potravinám a transmastným tukom (margarín) a konzumujte viac zdravých tukov. Vitamín A sa nachádza v zelenej zelenine, mrkve, sladkých zemiakoch a červenej paprike. Pre vitamín D sa denne 10 minút vystavujte slnečnému žiareniu.
  • Necitlivosť a brnenie rúk alebo nôh: Je to príznak nedostatku vitamínu B (vitamín B9, B6 a B12), ktorý súvisí s periférnymi nervami. Medzi ďalšie príznaky patrí anémia, depresia, hormonálna nerovnováha a únava. Riešenie: odporúča sa jesť viac kuracieho mäsa, mäkkýšov, vajec, fazule, červenej repy, špargle a špenátu.
  • Svalové kŕče, silná bolesť prstov na rukách, nohách, chodidlách, chrbte a zápästí: To poukazuje na nedostatok horčíka, draslíka a vápnika. Ľudia, ktorí zriedka cvičia, sú náchylnejší na tento stav kvôli nadmernému poteniu. Riešenie: jedzte viac banánov, jabĺk, čerešní, grapefruitov, mandlí, lieskových orieškov, cukety, brokolice a tmavej listovej zeleniny, ako je kučeravá kapusta, špenát a púpava.
Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*