Tu je návod, ako zistiť, ktoré vitamíny vášmu telu chýbajú bez návštevy lekára!

Naše telo nemôže harmonicky fungovať bez správnych vitamínov. Nedostatok vitamínov môže vzniknúť v dôsledku nevyváženej stravy, ale môže byť výrazne ovplyvnený aj konzumáciou príliš malého množstva ovocia a zeleniny. Nedostatok vitamínov sa dá zistiť pomocou viacerých lekárskych testov, ale existujú aj typické príznaky, na ktoré si môžeme dať pozor.

Ako môžeme zistiť, ktoré vitamíny nášmu telu chýbajú bez konzultácie s lekárom?
  • Svrbenie kože je zvyčajne spôsobené nedostatkom vitamínu B9. Ak spozorujete tento príznak, ako aj necitlivosť rúk a nôh, je pravdepodobné, že vaše telo trpí nedostatkom vitamínov B6, B9 a B12. Tieto príznaky sa môžu znásobiť pocitmi únavy, letargie, nepokoja a hormonálnej nerovnováhy.

Ak pociťujete tieto príznaky, snažte sa do svojho jedálnička zaradiť čo najviac vajec, morských plodov, zelenej listovej zeleniny a špargle.

  • Príznaky svalovej slabosti môže spôsobovať vitamín B1. Nedostatok vitamínu B, vápnika a horčíka zvyčajne spôsobuje svalové kŕče, najmä v nohách. Ak tieto príznaky sprevádzajú bolesti hlavy, je veľmi pravdepodobné, že máte nedostatok vitamínu B6.

  • Nedostatok vitamínov B, B2, B3, B12 alebo železa môže spôsobiť suchosť okrajov úst.
  • Nedostatok vitamínov A, D, E a K môže viesť k vypadávaniu vlasov a červeným škvrnám na tvári. V takom prípade jedzte čo najviac banánov, brokolice, avokáda, húb a malín.

  • Problémy so zrakom sú zvyčajne spôsobené nedostatkom vitamínu A. Ak máte poruchy zraku a krvácajú vám ďasná, pravdepodobne máte nedostatok vitamínu A. V takom prípade jedzte čo najviac mrkvy, špenátu, melónu, papriky, šalátu, zeleného hrášku a mlieka.
  • Časté prechladnutie môže byť spôsobené nedostatkom vitamínu C, ale príznaky môžu zahŕňať aj závraty, bolesti kĺbov a tráviace problémy. V takýchto prípadoch jedzte veľa petržlenu, citrusových plodov a papriky.
  • Akné môže byť spôsobené nedostatkom vitamínu D a môže tiež predstavovať riziko zlomenín kostí.

Samozrejme, tieto príznaky sú len informatívne a definitívnu diagnózu môže stanoviť len lekárske vyšetrenie.

Zdieľajte tieto informácie aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Ak sa chcete zbaviť vypuklého bruška, pite tento účinný nápoj!
Mnoho z nás má komplexy z vyčnievajúceho brucha. Nie každý však vie,...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *