Tu je veľký rozvrh výživy a ako to vyzerá v praxi! Perfektné!

Ľudia, ktorí dbajú o svoje zdravie, sa pri stravovaní orientujú podľa toho, ktoré potraviny majú vysoký obsah živín a ktoré nám len zvyšujú zásoby tuku. Mali by sme však pamätať aj na to, kedy počas dňa jeme zdravé jedlo, pretože je dokázané, že čas jedla má veľký vplyv na správne fungovanie organizmu.

Pozrime sa, ako by to malo vyzerať v praxi. Kedy by ste mali čo jesť?
7:00 – Voda

Keď sa zobudíte, najprv si možno dáte šálku kávy, aby ste otvorili oči, ale v tomto čase najviac potrebujete vodu. Nehovoriac o tom, že káva odvádza vodu z vášho tela. Mozog a tráviaci systém potrebujú vodu aj po prebudení.

8:00 – Ovesná kaša / vajcia na toaste

Sacharidy skonzumované v tomto dennom čase sa dajú efektívne využiť a neukladajú sa. Treba dbať aj na príjem bielkovín. Ovesná kaša alebo vajíčko na toaste poskytujú obidve živiny na dobrý začiatok dňa.

9:00 – Káva

Skôr ako si sadnete alebo začnete pracovať, pripravte si šálku kávy. Vtedy sa vám hodí malá stimulácia, ktorá vám pomôže lepšie sa sústrediť. Váš žalúdok už nie je prázdny, takže nedráždi sliznice.

12:00-13:00 Ryby/mäso a šalát

Bielkoviny by mali byť súčasťou každého hlavného jedla. Ich trávenie vyžaduje od tela viac energie, ale sú nevyhnutné aj pre výstavbu štruktúr, funkciu imunitného systému, transportné procesy atď.

Okrem bielkovín majú morské plody vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré zlepšujú funkciu mozgu a znižujú zápal. Sprievodný šalát prispieva k udržaniu zdravia a stimulácii metabolizmu vďaka vláknine, vitamínom, minerálom a fytonutrientom.

14:00-15:00 – Čučoriedky a banány

Hrsť čučoriedok alebo iných bobuľovitých plodov je skvelou voľbou na občerstvenie s vysokým obsahom vitamínu C a antioxidantov. Ak v tomto ročnom období hľadáte trochu energie navyše, nepreháňajte sa s kávou, ale dajte si radšej banán.

17:00 – Smoothie z červenej repy so zázvorom

Na konci pracovného dňa, po tréningu nie je nič lepšie ako osviežujúci pohár smoothie so zdravými prísadami. Namiesto proteínového kokteilu s vysokým obsahom cukru, ktorý vám len zvyšuje inzulín, si dajte smoothie z červenej repy. Zázvor pomáha znižovať hlad.

18:00 – Pivo

Ak si chcete dopriať trochu pocitu viny, najlepšie je v tomto čase vypiť pohár piva (ale nie viac).

19:00 – Špargľa

Ak si pred večerou chcete dať jeden alebo dva kúsky, vyberte si špargľu, ktorá má vysoký obsah vitamínu E, podporuje tvorbu pohlavných hormónov a je tiež dobrým zdrojom kyseliny listovej.

20:00-21:00 – Morčacie mäso a zelenina

Má nízky obsah tuku, ale vysoký obsah bielkovín. Jedna z najlepších možností na večeru s dusenou zeleninou. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi ani nespôsobuje zvýšenie telesnej hmotnosti.

22:00 – Víno

Samozrejme, nie je to povinné, ale pohár červeného vína po večeri vám môže pomôcť ľahšie zaspať, ale neodporúča sa piť viac.

Ak sa Vám príspevok páči a zaujal Vás, zdieľajte ho aj na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Ako odblokovať nos za 15 sekúnd len pomocou palca! Tento trik je neuveriteľný!
Aj bez ochorenia sa môže upchatie nosa objaviť kedykoľvek počas roka z...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *