Varovné signály upchatých tepien!

Čo sú krvné zrazeniny?

Táto želatíne podobná krvná hmota sa vytvára pri poranení tela, aby zabránila prílišnému krvácaniu. Krvné doštičky a bielkoviny v plazme spoločne vytvárajú na poranenom mieste zrazeninu. Po zahojení rany telo zrazeninu obvykle rozpustí.

Občas sa však zrazenina vytvorí vnútri artérií alebo žíl aj bez poranenia a sama sa nerozpustí. To môže potom viesť k mŕtvici alebo pľúcnej embólii. Zrazeniny sú vážne a vyžadujú si presnú diagnózu a patričnú liečbu.

Mŕtvica je hlavnou príčinou vážnej dlhodobej invalidity. Mŕtvica obmedzuje mobilitu u viac ako polovice ľudí vo veku 65 a viac rokov, ktorí mŕtvicu prežili.

Druhy krvných zrazenín: arteriálne a venózne
1. Arteriálne krvné zrazeniny

Ku krvným zrazeninám môže dochádzať v artériách (tepnách) alebo v žilách. Artérie vedú okysličenú krv od srdca, zatiaľ čo žily vracajú odkysličenú krv do srdca. Arteriálne zrazeniny sa vytvárajú v artériách a môžu brániť tomu, aby sa kyslík a krv dostávali do životne dôležitých orgánov.

Arteriálne zrazeniny sa často vytvárajú v chodidlách a nohách; môžu sa objaviť aj v mozgu, čo vedie k mŕtvici, alebo v srdci, čo vedie k infarktu.

Medzi príznaky ateriálnych zrazenín patria:
 • studené ruky alebo nohy
 • prsty alebo ruky, ktoré sa zdajú na dotyk chladné
 • strata farby v postihnutej oblasti
 • bolesť svalov alebo kŕče postihnutej oblasti
 • mravčenie alebo necitlivosť v nohe či ruke
 • slabosť postihnutej oblasti

Rizikové faktory pre vznik arteriálnych zrazenín, ktoré sa dajú upraviť zmenami životného štýlu alebo medicínskej liečby:

 • cukrovka
 • vysoký krvný tlak
 • vysoký cholesterol
 • nedostatok fyzickej aktivity
 • obezita
 • fajčenie
2. Venózne krvné zrazeniny

Tieto zrazeniny sa vytvárajú v žilách a zvyknú sa vyvíjať pomaly. Väčšia pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín je po operácii alebo po traume, akou je napríklad zlomenina nohy.

Sú tri druhy zrazenín, ktoré sa vytvárajú v žilách a to: hlboká žilová trombóza (HVT), pľúcna embólia (PE) a zápal povrchových žíl.

HVT – k tejto zrazenine zvyčajne dochádza v dolnej časti nohy, v stehne alebo panve, no môže k nim dochádzať aj v iných častiach tela, ako sú ruka, mozog, črevá, obličky alebo pečeň.

PE– ide o zrazeninu, ktorá sa odtrhla od miesta svojho pôvodu a môže putovať do pľúc. Táto môže byť fatálna.

Povrchová žilová trombóza – tento typ zrazeniny sa vytvára v žile v blízkosti povrchu kože. Môže byť bolestivá a vyžaduje si liečbu.

Aké sú príznaky venóznej zrazeniny?

Žilná zrazenina v blízkosti povrchu kože môže prejavovať tieto symptómy:

 • Sčervenená koža nad postihnutou žilou
 • Bolestivá, opuchnutá alebo zapálená koža nad postihnutou žilou
 • Žila, ktorá je na dotyk bolestivá alebo tvrdá
 • 5 prvotných znakov a symptómov krvných zrazenín

Symptómy krvných zrazenín sa môžu líšiť v závislosti od toho, kde v tele sa nachádzajú.

Podľa Americkej hematologickej spoločnosti môžete zažívať týchto 5 symptómov, ak sa vytvorila krvná zrazenina v týchto konkrétnych oblastiach:

1. Ruka alebo noha – náhla či postupná bolesť, citlivosť, opuch a teplo. Strata ochlpenia na nohách.

2. Brucho – intenzívna bolesť brucha, vracanie a hnačka.

3. Mozog– slabosť tváre, rúk alebo nôh, ťažkosti s rozprávaním, problémy s videním, náhle a silné bolesti hlavy, závrat.

4. Srdce – ťažoba na hrudi alebo bolesť hrudníka, pocit nepohody v iných oblastiach hornej časti tela, krátky dych, potenie, nevoľnosť, závrat.

5. Pľúca – ostrá bolesť v hrudi, búšenie srdca, horúčka, krátky dych, potenie a vykašliavanie krvi.

Čo zabraňuje krvným zrazeninám
Dôležité vedieť:

1. Zdravé stravovanie – dodržiavanie zdravého stravovania a životného štýlu je kľúčom k vášmu celkovému zdraviu a základom pre predchádzanie krvným zrazeninám. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré sú škodlivé pre vaše zdravie, napríklad geneticky modifikovaným a spracovaným potravinám, cukrom a umelým sladidlám, trans tukom a rafinovaným sacharidom.

2. Aktívny životný štýl – pravidelné cvičenie a vyhýbanie sa sedavému životnému štýlu sú pre vaše zdravie veľmi dôležité. Ak máte sedavé zamestnanie, zamyslite sa nad tým, ako počas dňa vstať a ponaťahovať si nohy.

3. Fajčenie – či už fajčíte cigarety, alebo používate zariadenie na vapovanie, tabakové výrobky vaše riziko krvných zrazenín zvyšujú.

4. Zmeny liekov – vaše riziko krvných zrazenín môžu zvyšovať hormonálne lieky, lieky na krvný tlak a rakovinu. Overte si u svojho lekára, či pre vás nie sú nejaké iné možnosti.

6 prírodných prostriedkov a výživových doplnkov na riedenie krvi

Tieto prírodné prostriedky a výživové doplnky na riedenie krvi sú prospešné pre vaše celkové zdravie a môžu pomáhať pri prevencii krvných zrazenín.

1. Omega-3 mastné kyseliny – jedlá bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú ryby, tekvicové semienka a vlašské orechy. Môžete nahradiť aj kapsulovou formou.

2. Vitamín E – zabraňuje oxidácii. Medzi potraviny bohaté na vitamín E patrí zelená listová zelenina, mandle, avokádo, brokolica, maslová tekvica a kivi.

3. Prírodné antibiotiká – napríklad cesnak, olivový olej a cibuľa. Existuje štúdia dokazujúca, že cesnak môže byť užitočný pri predchádzaní trombóze.

4. Vitamín C –silný antioxidant pre udržanie patričného vaskulárneho zdravia.

5. Ginko – znižuje vlákninový obsah, ktorý je bielkovinou dôležitou pre vytváranie krvných zrazenín.

6. Čučoriedky, zázvor a kurkuma – tieto potraviny znižujú schopnosť krvných doštičiek vytvárať zhluky, ktoré môže viesť k tvorbe krvných zrazenín.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme.

Written By
More from redakcia
Muž, ktorý vyliečil paradentózu, prekvapil aj zubára!
Paradentóza je ochorenie, ktoré poškodzuje zuby, ďasná, čeľustné kosti a ďalšie štruktúry,...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *