Tukové ochorenie pečene: 6 príznakov, ktoré sa objavia na tvári…

Včasné štádiá tukového ochorenia pečene často nespôsobujú žiadne príznaky. Zmeny na tvári a pokožke, ako sú opuchy, zmeny farby a svrbenie, však môžu byť príčinou nealkoholového ztukovatenia pečene (NAFLD), najčastejšieho chronického ochorenia pečene.

Hoci sa považuje za pomerne časté ochorenie, jeho príznaky sú často nenápadné. Časom si môžete všimnúť zmeny na tvári, ktoré nie sú spôsobené inou známou príčinou.

Pečeň má v tele viac ako 5 000 samostatných funkcií. Medzi najdôležitejšie patria:

 • odbúravanie toxínov
 • pomáha telu využívať živiny z potravy
 • regulácia hladiny cukru v krvi

Závažné poškodenie pečene môže byť smrteľné, pretože môže dôjsť k výraznému krvácaniu.

Ako môže tuková choroba pečene ovplyvniť vašu tvár

Tukové ochorenie pečene vzniká, keď sa v bunkách pečene ukladá príliš veľa tuku. Zvýšená konzumácia alkoholu môže spôsobiť tukové ochorenie pečene. NAFLD sa však môže vyvinúť aj vtedy, ak je vaša strava bohatá na kalórie a tuky.

Tukové ochorenie pečene môže spôsobiť zápal a v niektorých prípadoch aj poškodenie zdravých pečeňových buniek. U niektorých pacientov sa príznaky nevyskytujú. U iných sa môžu objaviť príznaky, ako je únava a bolesť brucha.

Niektoré následky ochorenia ztučnenej pečene môžete pozorovať na svojej tvári. Medzi možné príznaky na tvári patria:

 • 1. Opuchy
  Pokročilé ochorenie môže ovplyvniť schopnosť pečene produkovať bielkoviny, čo môže ovplyvniť prietok krvi a odstraňovanie tekutín. V dôsledku toho si môžete všimnúť, že vaša tvár vyzerá o niečo opuchnutejšie.
 • 2. Tmavá koža na kožných záhyboch krku
  Tukové ochorenie pečene môže prispievať k zvýšenej inzulínovej rezistencii, čo znamená, že vaše telo nedokáže účinne využívať inzulín. Výsledné nahromadenie nadbytočného inzulínu v tele môže spôsobiť stav nazývaný acanthosis nigricans. Tento stav spôsobuje stmavnutie kožných záhybov, napríklad na krku.
 • 3. Ružovka
  Ružovka je kožné ochorenie, ktoré môže spôsobiť, že vaša pokožka bude veľmi červená. Na tvári si môžete všimnúť aj malé červené cievy alebo biele hrbolčeky. Hoci nie všetci ľudia trpiaci NAFDL ju majú, ružovka môže byť príznakom tohto ochorenia.
 • 4. Vyrážka okolo úst
  Chronické ochorenia pečene, ako je napríklad tuková choroba pečene, môžu spôsobiť, že vaše telo neabsorbuje niektoré živiny efektívne. Jedným z takýchto minerálov je zinok. Mnohí pacienti s NAFLD majú nedostatok zinku. Podľa štúdie z roku 2022 je častou komplikáciou nedostatku zinku dermatitída. Často sa vyskytuje ako podráždenie kože v okolí úst. Podráždenie vyzerá ako vyrážka, ktorá môže, ale nemusí mať malé hrbolčeky naplnené tekutinou.
 • 5. Svrbenie
  Tukové ochorenie pečene môže viesť k svrbeniu kože vrátane tváre. Svrbenie je spôsobené najmä nadbytkom žlčových solí v tele. Škrabanie zvyčajne neprináša úľavu a môže podráždenie ešte zhoršiť.
 • 6. Žltačka
  Pokročilé ochorenie pečene môže viesť k žltačke. Tento stav spôsobuje, že vaša pokožka a biela časť očí vyzerajú žlto. Príznaky žltačky sa zvyčajne objavia v očiach a na tvári predtým, ako sa rozšíria na zvyšok tela. Žltačka vzniká pri nadbytku bilirubínu, žltooranžového farbiva, ktoré je vedľajším produktom rozpadu červených krviniek. Ak pečeň nefunguje dostatočne, bilirubín sa hromadí a spôsobuje žltý vzhľad pokožky.

Ako predchádzať tukovým ochoreniam pečene

Tukové ochorenie pečene najčastejšie postihuje ľudí s cukrovkou 2. typu a ľudí s obezitou. Približne 90 % ľudí s ťažkou obezitou trpí tukovým ochorením pečene.

Udržiavanie miernej hmotnosti a zvládanie chronických zdravotných ťažkostí, ako je napríklad cukrovka 2. typu, môže pomôcť predchádzať tukovým ochoreniam pečene.

Tu je niekoľko konkrétnych krokov, ktoré môžete podniknúť:

 • Obmedzte konzumáciu alkoholu na maximálne jeden nápoj denne pre ženy a maximálne dva nápoje denne pre mužov.
 • Vo svojej strave si vyberajte nenasýtené tuky, ako sú ryby, orechy a semená.
 • Jedzte viac celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny namiesto balených potravín s vysokým obsahom tuku.
 • Pred konzumáciou ovocia a zeleniny ich umyte. Tým sa môže znížiť vystavenie pesticídom, čo znižuje zaťaženie pečene pri filtrovaní toxínov.
 • Zdržanie sa fajčenia môže tiež pomôcť predchádzať tukovým ochoreniam pečene.
Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*