Ušný maz môže veľa napovedať o vašom zdraví. Venujte pozornosť jeho farbe…

Málokto venuje pozornosť farbe ušného sekrétu. Ukázalo sa, že zmena tejto farby môže byť príznakom začínajúcej choroby. U zdravého človeka je ušný maz medovej farby a delí sa na dva typy: suchý a vlhký – v závislosti od dedičných faktorov.

Ak ste napríklad nositeľom génu ABCC11, váš ušný maz má suchú konzistenciu. Ak ide o gén G (GBCC11), kožný maz bude vlhší. Ušný sekrét produkuje 200 000 mazových žliaz vo vonkajšom zvukovode (mimochodom, tie isté žľazy poskytujú aj prirodzené mazivo pre naše vlasy). K tomu všetkému sa pridávajú vlasy, odumretá koža a iné telesné nečistoty.

Niektorí vedci sa domnievajú, že sekrét slúži nielen na mazanie, ale aj na ochranu tela pred patogénnymi baktériami. Povieme vám teda, ako by mal vyzerať ušný maz zdravého človeka.

Zatemnený ušný maz

Toto zafarbenie nepredstavuje žiadnu hrozbu a nie je ani chorobou. Ak je však tento príznak sprevádzaný krvácaním z nosa, môže ísť o počiatočné štádium rozvoja Rendu-Oslerovho-Weberovho syndrómu. Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa lieči podávaním liekov s vysokým obsahom železa.

Tekutý, mliečne žltý ušný maz

Naznačuje začiatok procesu hnisania v ušnom kanáli. Spolu s tým sa môžu vyskytnúť príznaky ako: horúčka, zväčšené lymfatické uzliny, oslabený organizmus. Prvá vec, ktorú by mal lekár v tomto prípade urobiť, je identifikovať infekčný patogén a potom predpísať antibiotiká alebo antivirotiká.

Čierny ušný maz

Príčinou môže byť len obyčajné znečistenie. Ak však túto anomáliu pozorujete opakovane, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára. Príčinou môžu byť spóry niektorých patogénnych húb, ktoré sfarbujú kožný maz do čierna.

Pacienti s týmito príznakmi trpia svrbením ucha a lekári im predpisujú antimykotiká.

Sivý ušný maz

Ide pravdepodobne o bežný prach, ktorý sa vyskytuje najmä u ľudí žijúcich vo veľkých mestách.

Biely ušný maz

Táto zmena poukazuje na nedostatok určitých stopových prvkov v tele, ako je železo alebo meď. Lekári najčastejšie predpisujú komplex vitamínov s ohľadom na všetky súvisiace príznaky. A akú farbu má váš ušný maz? Ak je farba vášho ušného mazu ďaleko od normy, radšej navštívte svojho lekára.

A nezabudnite tento článok zdieľať aj so svojimi priateľmi! Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*