Varovné príznaky trombózy, ktoré by ste mali rozpoznať aj VY!

Hlboká žilová trombóza je tvorba krvnej zrazeniny v hlbokých žilách, najčastejšie v dolných končatinách. Pokiaľ sa zrazenina neorganizuje v spojivovom tkanive, môže byť zdrojom život ohrozujúcej komplikácie, ako je napríklad pľúcna embólia.

Ochorenie sa ročne vyskytne v priemere u jedného z 2 000 ľudí, pričom výskyt je o niečo vyšší u žien. Po prvej trombóze je oveľa vyššia pravdepodobnosť druhej alebo ďalších trombóz.

Príčiny

Akýkoľvek zápal, kalcifikovaný plak, vonkajšie pôsobenie, žiarenie atď. môže spôsobiť poškodenie výstelky cievy, čo uvoľní značné množstvo zrážacieho faktora zo steny cievy a spôsobí zhlukovanie krvných doštičiek v mieste poškodenia.

Spomalenie prietoku krvi: dlhodobé upútanie na lôžko, znehybnenie poranenej alebo operovanej končatiny, výrazné kŕčové žily, srdcové zlyhanie atď. spomaľujú prietok krvi, čo pomáha zrážaniu krvi zatiaľ neznámym mechanizmom.

Zvýšená zrážanlivosť krvi sa vyskytuje napr. v súvislosti s antikoncepčnými tabletkami, fajčením, ochoreniami spojenými s rozkladom tkaniva, vrodenými genetickými chybami (Leidenské mutácie) atď. Nadprodukcia červených krviniek (polycytémia) tiež zvyšuje zrážanlivosť krvi.

Príznaky a priebeh

Najcharakteristickejším príznakom je bolesť v dolnej časti nohy, ktorá sa zvyšuje pri chôdzi. Noha je opuchnutá a má modrú farbu. Koža postihnutej dolnej končatiny je v dôsledku zápalu teplá a jej obvod sa výrazne zväčší. Pacient udáva silnú bolesť v predkolení tým, že vystrie nohu dozadu (Homanov príznak). Neskorým príznakom je hnedasté sfarbenie kože na členkoch spôsobené červenými krvinkami migrujúcimi z rozšírených žíl.

Koža je tu zraniteľnejšia a ľahšie sa na nej tvoria vredy.

Trombóza sa však môže vyskytnúť aj bez akýchkoľvek príznakov, ide o tzv. tichú trombózu a až opuch nohy, kŕčové žily, stvrdnutie spojivového tkaniva členka a hrdzavohnedé sfarbenie (= posttrombotický syndróm) v neskorších rokoch naznačujú, že krvná zrazenina vznikla skôr. Zrazenina sa môže odtrhnúť a rozvinúť do masívnej pľúcnej embólie, čo môže viesť k náhlej smrti.

V prípade srdcovej chyby môže trombus preniknúť do arteriálnej siete zásobujúcej pľúcne tkanivo a spôsobiť pľúcny infarkt so silnou bodavou bolesťou na hrudníku, prudkým kašľom a vypľúvaním krvi. Menšie tromby, ktoré sa priebežne odlamujú, môžu spôsobiť aj chronickú pľúcnu embóliu, ktorá sa často prejavuje ako menšie príznaky v dolných dýchacích cestách.

Menšie tromby môžu preniknúť aj do pľúc ako primárneho filtra, čo môže viesť k mozgovej embólii.

Pokoj na lôžku a antikoagulačná liečba zastavia rast zrazeniny (trombu) a značná časť enzýmov, ktoré zrazeninu rozpúšťajú, sa rozpustí. Druhá časť trombu je preniknutá a pretkaná bunkami spojivového tkaniva, čo spôsobuje, že trombus sa z lekárskeho hľadiska organizuje.

Podeľte sa o tieto informácie ak bol pre Vás tento príspevok zaujímavý.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*