Vedeli ste o tejto superpotravine? POZOR, treba s ňou zaobchádzať opatrne!

Tinktúra, prášok alebo kapsule. Borovicový peľ každý rok dozrieva v borovicových lesoch a teší sa zo statusu superpotraviny, s ktorou by sa však malo zaobchádzať obozretne.

Kedy pomáha a kedy naopak škodí?

Mnohí o ňom hovoria, že je takou „nutričnou elektrárňou“, pretože je nabitý vitamínmi, minerálmi, antioxidantmi a aminokyselinami. Borovicový peľ je k dostaniu v predajniach zdravej výživy, podporuje hojenie a chráni pred celý rad zdravotných problémov.

Čo všetko vie?
  • Podporuje imunitu

Borovicový peľ je adaptogén, teda prírodná látka, ktorá sa používa na zvýšenie odolnosti tela voči negatívnym účinkom stresu. Stimuluje imunitný systém, posilňuje zdravie a zmierňuje bolesť.

  • Stimuluje libido

Za poklesom sexuálneho záujmu často stoja nízke hladiny testosterónu, primárne mužského hormónu, ktorý ale v menšej miere majú aj ženy. Pokiaľ sú jeho hodnoty mizivé, libido si berie dovolenku – na neurčitú dobu. Prášok z borovice lesnej našťastie uvedený hormón obsahuje, takže užívanie doplnkov stravy s jeho obsahom môže byť prospešné pre každého, kto zatúži podporiť aktivitu svojho milostného života. Pred užívaním je ale vhodné sa o dávkovaní poradiť so svojím lekárom, pretože hladina testosterónu by mala zostať v určitom rozmedzí. Nie je dobré ho mať málo, ale ani veľa.

  • Spomaľuje starnutie

Štúdia, ktorej závery publikoval odborný časopis Oxidative Medicine and Cellular Longevity, odhalila potenciál borovicového peľu v boji so znakmi starnutia. Tento prirodzený proces je vraj vďaka zázraku z lesa spomalený. Je to pre vás dobrá správa?

  • Lieči chronické ochorenia

Borovicový peľ vykazuje antioxidačné a protizápalové účinky, čo znamená, že je nápomocný pri liečbe chronických zápalových porúch, ako je artritída, pri ktorej dochádza k poškodeniu chrupavky kĺbu aj kosti pod ňou a k deštrukcii a deformácii kĺbu.

Je tu však jedna vec, na ktorú by si všetci nadšenci mali dať pozor.

  • Možné vedľajšie účinky

Borovicový peľ je prírodnou látkou, čo vyvoláva domnienku, že sa jedná o bezpečný prostriedok slúžiaci na podporu zdravia. Do istej miery to pravda je, avšak niektorí jedinci sa môžu pri kontakte s ním stretnúť s alergiou, ktorá sa prejavuje predovšetkým kýchaním, kašľom, slziacimi a začervenanými očami.

Zároveň sa uvádza, že by uvedenú superpotravinu radšej nemali užívať tehotné a dojčiace ženy, ale ani deti a mladiství. Treba dodržiavať aj odporúčané dávkovanie.

A čo Vy? Máte alergiu na borovicový peľ?

Written By
More from redakcia
Aplikujte túto domácu masku a počkajte 15 minút. Účinok vám vyrazí dych!
Vlasy majú estetickú úlohu a sú považované za najdôležitejšie pre všetky ženy....
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *