Vedeli ste, že tieto veci vám najviac poškodzujú mozog? Neprehliadnite ich!

Mozog je veľmi dôležitý orgán v našom tele, ktorý riadi mnohé životné procesy. Jeho správne fungovanie je kľúčom k zdraviu a pohode. To, ako dlho zostane funkčné, závisí predovšetkým od nás samých. Bohužiaľ, naše každodenné návyky môžu poškodiť mozog a zhoršiť poznanie, pamäť a náladu.

Čo najviac poškodzuje mozog?
Prejedanie sa

Ako viete, častá konzumácia veľkých jedál má negatívny vplyv na tráviaci systém a vedie k obezite. Čo si však mnohí ľudia neuvedomujú, je, že prejedanie je deštruktívne aj pre náš mozog! Vedie k kôrnateniu mozgových žíl a urýchľuje starnutie mozgu. To prispieva k poklesu vitality, spomaľuje mozog a kognitívne funkcie a dokonca zvyšuje pravdepodobnosť vzniku degeneratívnych ochorení, ako je Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.

Nadmerná konzumácia cukru

Na fungovanie mozgu nepriaznivo vplýva aj príliš častá konzumácia produktov bohatých na jednoduché cukry, najmä sladkostí. Zatiaľ čo mozog potrebuje glukózu ako palivo na správne spracovanie údajov a ich uloženie do pamäte, prebytok cukru mu môže uškodiť. Sladkosti môžu spôsobiť kolísanie hladiny glukózy v krvi, ktoré prispieva k nálade, pamäti a kognitívnym abnormalitám. V rámci starostlivosti o mozog sa oplatí vyhýbať sladkostiam, najmä tým, ktoré sú bohaté na fruktózu.

Zakrytie hlavy vankúšom

Na tlmenie hluku alebo iných nepríjemných vonkajších zvukov si niektorí ľudia dávajú na noc cez hlavu vankúš. To však nie je dobrý nápad, pretože to má hrozný vplyv na mozog! To má za následok zvýšenie hladiny oxidu uhličitého a zníženie množstva kyslíka, čo prispieva k hypoxii mozgu. Ako sa stav vyvíja postupne, je ľahké prehliadnuť príznaky, ktoré nie sú príliš zrejmé. Môžu sa vyskytnúť problémy s koncentráciou a pamäťou, nadmerná ospalosť alebo duševné poruchy.

Pobyt v znečistenom prostredí

Znečistený vzduch je rovnako nebezpečný pre dýchací a obehový systém ako pre nervový systém a mozog. Smog a iné toxické látky môžu narúšať výmenu plynov a zásobovanie buniek kyslíkom, čo znižuje výkonnosť mozgu. Niektoré zo zložiek znečisteného vzduchu môžu ničiť mozgové tkanivo a prispievať k nebezpečným zápalovým procesom (napr. glióza). To má za následok spomalenie kognitívnych funkcií či zhoršenú pamäť a koncentráciu.

Fajčenie

Fajčenie je nebezpečné aj pre mozog. Tento fatálny zlozvyk prispieva k rednutiu mozgovej kôry a strate šedých buniek. To potom môže viesť k narušeniu kognitívnych procesov a problémom so zapamätávaním, vnímaním a pozornosťou. Cigarety tiež zvyšujú riziko demencie a Alzheimerovej choroby. Tento proces sa však dá zastaviť úplným zanechaním cigariet.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*