Žiadne chemikálie: Neomylný trik na žiarivú, keramickú varnú dosku!

Vďaka jedinému materiálu, ktorý môže mať v kuchyni každý, možno keramickú varnú dosku úplne vyčistiť od všetkých druhov škvŕn. Čo budete potrebovať? Na vyčistenie keramickej varnej dosky budete potrebovať len 1 šálku prášku z jedlej sódy a dve utierky (jednu suchú a jednu vlhkú).

Začnite tým, že nasypete sódu bikarbónu na keramickú varnú dosku. Nezabudnite ju rozptýliť na viacerých miestach. Potom suchou handričkou začnite trieť jedlú sódu po celom povrchu varnej dosky. Nakoniec vezmite vlhkú handričku a pokračujte v trení. Takto sa čistili kuchyne v 30. rokoch minulého storočia a zdá sa, že tento tip platí aj dnes.

Keramická varná doska: Ako správne čistiť povrchy od rôznych škvŕn

Po varení a jedení je čas na náročné čistenie sklokeramickej varnej dosky. Zvyčajne sú škvrny ťažké a “bojujete” s nimi celé hodiny, aby ste ich odstránili, pričom sa obávate, že ju poškriabete. Netreba sa stresovať! Existuje niekoľko šikovných trikov, ako ju okamžite vyčistiť!

  • Denné čistenie

Varnú dosku je dobré čistiť po každom varení, inak sa na nej usadzujú škvrny, ktoré sa ťažšie odstraňujú. Po vychladnutí varnej dosky ju namydlite vlhkou handričkou alebo špongiou a dôkladne opláchnite, aby ste ju zbavili zvyškov jedla. Môžete použiť aj citrón rozrezaný na polovicu, ktorým potrite povrch a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť.

Potom ho opláchnite handričkou namočenou vo vlažnej vode. Nezabudnite špongiu neustále namáčať, aby ste zabránili poškriabaniu povrchu zvyškami. Potom ich osušte papierovou utierkou alebo mäkkou handričkou.

  • Spálené tuky

Ako sme už povedali, škvrny, najmä od spálených tukov, sa musia okamžite vyčistiť. V žiadnom prípade nepoužívajte drôtené špongie, pretože by ste poškodili povrch skla. Okrem toho môžete použiť špeciálne škrabky na sklokeramickú varnú dosku, ktoré sú k dispozícii v supermarkete a malým tlakom z nich zoškrabať pripálené tuky.

Môžete použiť aj pastu z jedlej sódy a niekoľkých kvapiek vody, ktorú nechajte pôsobiť 10-15 minút. Nakoniec povrch dôkladne namydlite a opláchnite.

  • Škvrny od mlieka

Zložitejšie škvrny, ako napríklad od mlieka, ihneď vyčistite mokrou handričkou, kým je ešte teplá a pridajte trochu oleja. Prípadne môžete pridať trochu octu, ktorý zabráni ďalšiemu priľnutiu veľmi ťažko odstrániteľných škvŕn. Nechajte ju chvíľu odstáť, kým varná doska nevychladne, a potom použite špeciálnu škrabku. Ak chcete odstrániť zvyšky, vyčistite ich vlhkou handričkou.

  • Čistenie sklokeramickej varnej dosky čistiacim prostriedkom

Ak nechcete použiť žiadnu z vyššie uvedených prírodných metód čistenia, môžete si v supermarkete zaobstarať špeciálnu tekutinu na čistenie keramických varných dosiek. Do stredu varnej dosky nalejte 4-5 kvapiek špeciálnej čistiacej kvapaliny a celý povrch potrite handričkou.

Potom prejdite čistou handričkou alebo papierovou utierkou a vyleštite povrchy.

  • Vyhnite sa poškriabaniu

Aby ste predišli poškriabaniu keramickej varnej dosky, mali by ste vždy používať náčinie s hladkým a plochým dnom. Musíte pamätať na to, že náčinie nesmiete ťahať po varnej doske, ale musíte ho zdvihnúť, aby ste ho mohli premiestniť.

V každom prípade, skôr ako začnete čistiť sklokeramickú varnú dosku, môžete si prečítať návod na použitie vášho sporáka, kde nájdete informácie o bezpečnej údržbe.

A nezabudnite! Po každom použití ho vyčistite.
Zdieľajte tieto jednoduché tipy aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*