2 banány denne a s vaším telom sa stanú úžasné veci!

Zdravé jedlo nie je vždy chutné. Ale pokiaľ ide o banány, nie je to tak. Preto je dvojnásobné potešenie dozvedieť sa, že ponúkajú nielen chuťové uspokojenie, ale aj mnohé benefity pre vaše zdravie.

1. Krvný tlak sa vráti do normálu

Banány znižujú vysoký krvný tlak vďaka tomu, že obsahujú asi 420 mg draslíka.

2. Znižuje sa nadváha

Banány sú bohaté na vlákninu, vďaka čomu po ich zjedení už nebudete chcieť jesť. Obsahujú tiež druh škrobu, ktorý znižuje chuť do jedla a zastavuje priberanie. Znižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivosť tela na inzulín.

Ak bunky vášho tela nie sú citlivé na inzulín, nedokážu absorbovať glukózu a váš pankreas jej začne produkovať viac. To, či telo ukladá tuk, závisí od prítomnosti inzulínu.

3. Znižuje sa riziko anémie

Anémia spôsobuje bledosť, únavu a dýchavičnosť. Je to výsledok zníženia počtu červených krviniek a nízkeho percenta hemoglobínu v krvi.

Banány obsahujú veľa železa, ktoré stimuluje tvorbu červených krviniek. Banány obsahujú aj vitamín B6, ktorý reguluje hladinu glukózy v krvi, čím pomáha ľuďom s anémiou.

4. Zlepšuje sa trávenie

Banány sú ľahko stráviteľné a nedráždia gastrointestinálny trakt. Rezistentný škrob obsiahnutý v banánoch sa nestrávi a skončí v hrubom čreve, kde slúži ako účinná živná pôda pre zdravé baktérie.

Banány sa môžu jesť, keď má človek gastritídu a pálenie záhy, a obnovujú stratené minerály, keď človek trpí hnačkou.

5. Menej stresu

Banány zlepšujú náladu. Obsahujú tryptofán, ktorý naše telo vyžaduje na produkciu serotonínu (“hormónu šťastia”). Každý banán obsahuje v priemere asi 27 mg horčíka. Tento kov je zodpovedný za dobrú náladu a správny spánok.

6. Budete zasypaní vitamínmi

Banány sú bohaté na vitamín B6. V priemere banán obsahuje asi 20 % vašej dennej potreby vitamínu B6. To pomáha vášmu telu produkovať inzulín, hemoglobín a aminokyseliny potrebné na tvorbu zdravých buniek.

Hoci si väčšinou myslíme, že najvyššie množstvo vitamínu C obsahujú pomaranče a jahody, banány v skutočnosti obsahujú 15 % našej dennej potreby tejto dôležitej látky.

Vitamín C je dôležitý antioxidant, ktorý neutralizuje škodlivé voľné radikály (aktívne molekuly s nedostatkom elektrónov, ktoré môžu poškodiť bunky tela). Pomáha tiež udržiavať zdravé cievy a produkuje kolagén.

7. Vaša energetická hladina sa zvýši

Draslík v banánoch chráni vaše svaly pred kŕčmi, zatiaľ čo sacharidy vám dodajú dostatok energie na to, aby ste vydržali ťažký tréning.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*