Takto sa dajú rozmnožiť ruže na jeseň! Je to skvelý trik pre každú žienku!

Na trhu dnes kúpite nespočetné množstvo druhov ruží, no ak chcete mať úplnú istotu, je lepšie požiadať o odrezok z už začatého staršieho kríka a rozmnožiť ho. Najideálnejším obdobím na rozmnožovanie odrezkami je jeseň, kedy sú výhonky najpevnejšie a najpružnejšie.

Ak listy zo stonky zoschli, môžeme začať s rozmnožovaním. Zodpovedajúca stonka má tmavozelenú alebo hnedastú kôru, je to už zrelší exemplár.

Rezanie:

  • nemala by mať zelené listy alebo by nemala rásť
  • nemala by byť chorá(vošky, roztoče)
  • nemala by byť plesnivá ani hubová
  • a nemala by byť vysušená

Výhonok vhodný na rozmnožovanie je v priemere 4-5 mm. Odrežte príslušný kúsok, mali by na ňom byť aspoň 3-4 púčiky. Nad posledným púčikom nechajte 3 cm, preto ho odrežte. A spodný rez by mal byť priamo pod spodným púčikom.

Spodný rez robíme mierne šikmo, pôjde do zeme. Ak sadíme v októbri, spodné listy necháme, ak na jar, tak listy treba odstrániť. Vykopte jamu hlbokú 30 cm, pridajte pokosenú trávu do hĺbky 20 cm a kompostujte do hĺbky 10 cm. Ak chcete ružu zasadiť len na jar, uložte výhonok do chladu, pivnice alebo stohu.

V druhom prípade kopať cca. 15 hlboko a dôkladne prikryte. Ak ju uchovávame v chlade, mali by sme si baliacu fóliu určenú na tento účel kúpiť priamo v špecializovanej predajni.

Najjednoduchšie je uskladniť ho v pivnici, v priestore chránenom pred slnečným žiarením a mrazom. Vložte ho do veľkého hrnca do pôdy alebo rašeliny. Cez zimu kontrolujte či nevysychá, navlhčite.

Zdieľajte tento super tip aj so svojimi kamoškami :).

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*