3 zdravé tipy, ktoré som sa naučila v Japonsku a ktoré mi pomohli schudnúť 18 kíl!

Zaujímalo vás niekedy, ako môžu japonské ženy jesť rôzne jedlá, vynechávať intenzívne cvičenie a pritom vyzerať štíhle? Podelím sa s vami o tri koncepty, ktoré som sa naučila v Japonsku a ktoré mi pomohli schudnúť 18 kilogramov, pričom som si jedlo vychutnávala. Vyskúšala som všetko od počítania kalórií cez jedenie veľkého množstva šalátov až po program Weight Watchers a cvičenie 1 – 2 hodiny denne, ale nedokázala som dosiahnuť, aby sa moja váha pohla.

Existuje nejaká tajná informácia o zdravom stravovaní a cvičení, ktorú Japonky vedia, ale mne chýba?

Nechápala som, prečo sú japonské ženy také štíhle napriek tomu, že jedia všetky veci, ktorým som sa mala vyhýbať, keď chcem schudnúť. Rezance, ryža, popoludňajší koláč s priateľom – zdalo sa, že Japonci vedia mať od všetkého trochu bez následkov.

Takisto som nevidela žiadne Japonky, ktoré by silou-mocou kráčali v spandexe s dvojlitrovou fľašou vody zastrčenou v podpazuší. Zdalo sa, že si svoje štíhle telo udržiavajú v pohode prechádzkami po meste a cvičením jogy, namiesto toho, aby chodili do posilňovne a cvičili vysoko intenzívne.

Nevedela som, ako to dokázali, ale vedela som, že chcem to, čo ony: môcť jesť rôzne jedlá, menej cvičiť a netrápiť sa svojou váhou. A po dôkladnom pozorovaní a cvičení som objavila tri veci, ktoré sa ukázali byť presne tým, čo som potrebovala – a čo ma viedlo k tomu, že som schudla, pričom som mala vyváženú stravu a stále som si mohla dať čokoládu – alebo sladkosti.

1. Aklimatizujte svoje telo na klímu

Jedným z konceptov udržiavania zdravia, ktorý na mňa vyskočil po príchode do Japonska, bol pojem udržiavania tela v teple. Nechápala som, prečo to bola jedna z prvých rád, ktoré som počula, keď sa zdalo, že učenie sa o pomeroch bielkovín a sacharidov je životaschopnejšie. Ľudia trávia veľa času zameraním sa na nutričnú hustotu, ale nevenujú veľa pozornosti tomu, ako sa jedlo pripravuje alebo ako ovplyvňuje náš krvný obeh.

Namiesto toho Japonci väčšinu jedál varia a pripravujú ich s príchuťami, ako je zázvor, ktoré pomáhajú telu s trávením a krvným obehom. Taktiež sa držia konzumácie sezónnej zeleniny, čo je prínosom nielen pre špičkovú chuť, ale aj pre udržanie aklimatizácie nášho tela na naše podnebie.

Surové potraviny sú síce výživovo bohatšie, ale pre naše telo môžu byť aj oveľa ťažšie stráviteľné a podľa holistických štandardov sa považujú za ochladzujúce pre telo. A najdôležitejšie nie je ani tak to, koľko výživy skonzumujete, ako to, koľko výživy absorbujete.

Preto je pre telesnú rovnováhu dôležité, aby ste sa uistili, že vaša strava je pre telo ľahko stráviteľná a že máte silný krvný obeh a teplo. Keď si dáte surovú stravu, je ideálne, ak si ju dáte v horúcich letných mesiacoch, keď sa naše telo potrebuje v horúčavách ochladiť.

2. Starostlivosť o telo je rovnako dôležitá pre rovnováhu tela

Pravidelné kúpanie namiesto sprchovania je v japonskej kultúre bežné. Možno však neviete, že kúpeľ vám môže pomôcť s vašou hmotnosťou. V Japonsku je bežné, že sa ženy kúpajú v “polovičnom kúpeli”, pri ktorom si napustia vaňu tesne pod úroveň hrudníka a namáčajú sa približne 20 minút vo vode s teplotou 38-42 stupňov.

Ukázalo sa, že kúpeľ môže pomôcť vášmu telu spáliť toľko kalórií ako polhodinová prechádzka. Môže znížiť hladinu cukru v krvi, znížiť zápal a pomôcť vám mať kvalitnejší spánok – to všetko sú skvelé pomôcky pri chudnutí a udržiavaní telesnej rovnováhy.

3. Tvrdé cvičenie vám nemusí nevyhnutne pomôcť schudnúť – ale ľahké cvičenie, môže

Namiesto toho, aby som takmer každý deň navštevovala posilňovňu, kde som 1 – 2 hodiny intenzívne cvičila a dvíhala činky, som len dôsledne chodila po úradoch. Nedokázala som pochopiť, ako to, že robím menej, prináša viac takých výsledkov, aké som hľadala, až kým som sa nedozvedela, že fyzická záťaž vášho tela môže ovplyvniť druh energie, ktorú sa vaše telo rozhodne použiť.

Keď svoje telo uvediete do stavu stresu tým, že budete naozaj intenzívne cvičiť, vaše telo využije energiu z posledného jedla. A nielen to, ale po skončení intenzívneho tréningu chce vaše telo rýchlo doplniť energiu, takže po náročnom tréningu budete pravdepodobne pociťovať hlad a budete mať aj väčšiu chuť na cukor ako po upokojujúcom tréningu.

Nikdy by ma nenapadlo, že obyčajná chôdza, strečing a joga môžu moje telo zoštíhliť. Myslím, že je bežné veriť, že ak chcete schudnúť, musíte do tréningu vložiť viac úsilia, aby ste získali väčšiu odmenu. Ale namiesto toho môže vykonávanie upokojujúcich cvičení, ktoré znižujú stres, ovplyvniť vaše telo tak, aby namiesto posledného jedla využívalo na palivo tuk, ktorý máte na tele. To znamená viac výsledkov s menším úsilím.

Vyskúšajte to

Aj keď máme všetci prístup k množstvu informácií o zdraví, spôsob, akým tieto informácie interpretujeme a ako podľa nich konáme, je to, čo robí rozdiel vo výsledkoch. A Japonci to majú naozaj premyslené: ak si chcete osvojiť ich schopnosť vychutnávať si jedlo a pritom byť štíhli, začnite tým, že do svojho jedálnička zaradíte sezónnu zeleninu, pravidelne si doprajete horúci kúpeľ a vyberiete si cvičenia, pri ktorých sa menej stresujete. Budete prekvapení výsledkami!

Ak Vás tento článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi. Ďakujeme:).

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*