Ak spíte s otvorenými ústami, mali by ste o tomto vedieť: Spať s otvorenými ústami je nebezpečnejšie, ako si myslíte!

Zuby ľudí, ktorí spia s otvorenými ústami, sú vystavené oveľa väčšiemu riziku, pretože sa mení kyslosť ústnej sliznice a spanie s otvorenými ústami zvyšuje riziko ďalších problémov, ako je napríklad zápach z úst.

Spať s otvorenými ústami je nebezpečnejšie, ako si myslíte! Prečo?

Ak v noci spíte s otvorenými ústami namiesto dýchania nosom, je pravdepodobnosť vzniku zubného kazu a zápalu ďasien vyššia. Dôvod je jednoduchý:

Úlohou slín je okrem iného zabrániť rastu baktérií v ústnej dutine, ktoré vytvárajú kyslé prostredie, ktoré časom vedie k stenčovaniu zubnej skloviny a neskôr k vzniku zubného kazu. Ak spíte s otvorenými ústami, vzduch, ktorý dýchate, vysušuje ústnu dutinu a nemá dostatok slín, ktoré môžu zabrániť prekysleniu.

Väčšina zubných lekárov dnes žiada pacientov, ktorí k nim často prichádzajú, pretože majú sem-tam nejaký kaz, aby sa opýtali svojho partnera alebo manželky, či v noci spia s otvorenými ústami a aby skontrolovali, či sa ráno budia so suchými ústami.

Za normálnych okolností by mala byť hladina pH v ústnej dutine neutrálna, okolo hranice 7,7, ale bolo zistené, že ľudia, ktorí spia s otvorenými ústami, majú hladinu pH v ústnej dutine približne 6,6, čo je mierne kyslé, ale počas noci môže hladina kyslosti v ústnej dutine prudko klesnúť na úroveň pH 3,6.

Táto úroveň je už dostatočne škodlivá a môže ľahko narušiť zubnú sklovinu. Rovnaké škodlivé účinky môže mať aj časté pitie sladkých sýtených nápojov. Najmä muži majú tendenciu spať s otvorenými ústami. Týmto problémom trpí tretina príslušníkov silnejšieho pohlavia a pätina žien spí s otvorenými ústami.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*