Ako nájsť úľavu od preťaženia a tlaku v dutinách!

Sinusitída (infekcia prínosových dutín) je zápal v rôznych vzduchových priestoroch vo vnútri tváre. Keď sa to stane, dutiny sa upchajú a vzduch nemôže voľne prúdiť.

Keďže sú vaše dutiny vystlané tkanivom a obmedzené kostnou štruktúrou, toto prekrvenie dutín môže tiež spôsobiť veľké nepríjemné pocity.

“Keď sa tieto priestory upchajú, môže to spôsobiť veľký tlak,” hovorí rodinná lekárka Dr. Neha Vyasová, “preto mnoho ľudí uvádza, že majú bolesti tváre.”

Prekrvenie dutín sa netýka len nosa. Postihuje aj iné oblasti tváre a tela vrátane:

 • Nad obočím
 • Vnútri tváre
 • Medzi očami
 • Medzi lícami a medzi lícami a nosom

Prekrvenie nosa nie je žiadna sranda, a najmä ak pretrváva, musíte mať k dispozícii niekoľko užitočných prostriedkov.

Čo robiť pri tlaku v dutinách a preťažení
 • Nosový sprej

Prvou obrannou líniou je zaobstarať si nosový sprej, ktorý dokáže uvoľniť upchaté nosové priechody. Existuje niekoľko typov (steroidné alebo antihistamínové spreje), ktoré sú zamerané priamo na nosné dierky.

“Na začiatok sú naozaj dobré. Ak cítite, že sa objavuje malé prekrvenie, môžete použiť fyziologický nosový sprej na jeho zmiernenie.”

Tieto spreje nájdete v lekárni a môžete si ich kúpiť bez receptu. Len nezabudnite, že nosové spreje nie sú spoločné, čo znamená, že sa o ne nesmiete deliť s nikým iným.

 • Výplachy nosa

Vykonáva sa pomocou špeciálneho zariadenia v tvare čajníka, ktoré používa destilovanú vodu a soľný roztok na čistenie nosových ciest.

Fyziologický roztok si môžete pripraviť aj doma pridaním soli do už prevarenej vody (uistite sa, že je najprv vychladnutá!), ale Dr. Vyasová odporúča používať produkty dostupné v lekárňach, pretože majú všetko správne odmerané.

Prístroj (stláčacia fľaša) funguje tak, že celkom dobre čistí látky v nosových priechodoch.

Dbajte len na to, aby ste používali destilovanú, filtrovanú alebo prevarenú vodu izbovej teploty a nikdy nie vodu z vodovodu, ktorá môže spôsobiť infekcie. A ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa používania fľaše, poraďte sa s lekárom.

 • Horúca sprcha

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako uvoľniť dutiny, je parná terapia, napríklad horúca sprcha.

“Teplo a vlhkosť vody sú skvelou kombináciou a pomáhajú otvoriť všetky upchaté miesta na tvári,” vysvetľuje doktorka Vyasová.

Ak nemáte čas na celodenné sprchovanie, môžete využiť výhody blokovania pary aj iným spôsobom: “Môžete si vziať handričku, namočiť ju do teplej vody a potom si ju priložiť na tvár.”

 • Používajte zvlhčovač vzduchu alebo naparovač

Ak nepomáha horúca sprcha, ďalšou možnosťou je zvlhčovač vzduchu alebo odparovač (k dispozícii vo väčšine drogérií). Tie zabezpečujú stály prísun vlhkosti do vzduchu v miestnosti a pomáhajú čistiť dutiny. Sú užitočné najmä v spálni, ak váš spánok ovplyvňuje preťaženie.

 • Horúci čaj alebo iný nápoj

“Môžete sa zahriať zvonka aj zvnútra horúcim čajom bez kofeínu alebo iným horúcim nápojom podľa vlastného výberu,” navrhuje doktorka. Týmto spôsobom sa obsah nosa uvoľní, a tak sa vám bude lepšie dýchať a cítiť.

 • Eukalyptový olej

Eukalyptus môže byť vynikajúcim upokojujúcim prostriedkom na upchaté dutiny.

Majte však na pamäti, že eukalyptový éterický olej môže dráždiť pokožku. Preto by ste mali vždy aplikovať veľmi malú dávku. Pred použitím oleja v difuzéri ho dobre zrieďte a pri potieraní spánkov a nosa použite len veľmi malé množstvo.

 • Voľnopredajné lieky

Ak krútenie a “ťažká hlava” neustupujú, možno budete potrebovať aj protizápalové lieky, ktoré vám pomôžu. Dr. Vyasová odporúča užívať voľnopredajné lieky, ako sú paracetamol a ibuprofén. “Pomáhajú znížiť opuch, ktorý pociťujete v dutinách,” hovorí.

Ak si nie ste istí, ktoré lieky proti bolesti sú pre vás najvhodnejšie, vždy sa poraďte s lekárom.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*