Ako vyčistiť vodu z vodovodu od chlóru? Je to dôležitejšie, ako si myslíte!

Väčšina z nás pije vodu z vodovodu, čo by nemal byť problém, ale netušíme, koľko chlóru je vo vode, ktorú pijeme. Okrem iného je plná chlóru a chloramínu, ktoré pôsobia ako dezinfekčné prostriedky.

Voda z vodovodu určená na konzumáciu by nemala obsahovať viac ako 4 mg chlóru na liter, ale zvyčajne je to viac. Odporúča sa testovať pitnú vodu pomocou testovacieho prúžku na chlór, ktorý testuje kvalitu vody a množstvo chlóru v nej.

Z dlhodobého hľadiska je chlór pre ľudský organizmus veľmi nebezpečný, preto sa odporúča používať vodný filter. Pitie chlórovanej vody zvyšuje riziko rakoviny močového mechúra, cholesterolu, astmy a alergií. Je tiež škodlivý pre pokožku, oči a dýchacie cesty.

Ako môžete vyčistiť vodu od chlóru?
  • Vitamín C pomôže. Predtým, ako sa napijete vody, nalejte do nej trochu citrónovej šťavy. Toto je najjednoduchší a najlepší spôsob čistenia vody.
  • Môžete tiež použiť tablety alebo prášok vitamínu C. Odporúča sa použiť 1 mg vitamínu C na 1 liter vody. Množstvo vitamínu C, ktoré by ste mali pridať, závisí od obsahu chlóru.
  • Okrem toho je, samozrejme, veľmi účinnou metódou aj zariadenie na filtrovanie vody na vodovodných kohútikoch.
  • Ďalším spôsobom je ponechať fľašu alebo džbán s vodou nezakrytý, aby sa chlór mohol odparovať ako plyn. Odporúča sa však nechať vodu odstáť aspoň 2-3 dni.
  • V neposlednom rade možno chlór odstrániť aj prevarením vody. Ak budete vodu variť 15 minút, bude bez chlóru.
Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*