Čo robiť a čo jesť, keď sa vám v tele premnožia kvasinky?

Kvasinková infekcia v dutine ústnej sa prejavuje výrazným bielym povlakom na jazyku. Kvasinky zlepšujú vstrebávanie živín a podporujú správne trávenie. Ak však dôjde v organizme k ich premnoženiu, prejaví sa to množstvom nepríjemných príznakov. Kvasinková infekcia alebo kandidóza je ochorenie, ktoré môže postihnúť ústnu dutinu, uši, nechty, tráviace ústrojenstvo a pošvu. Ak vám lekár kandidózu diagnostikuje, nasadí aj diétu proti kvasinkám. Viete ale, ktorá to je?

Kvasinková infekcia netrápi len ženy

Kvasinková infekcia je najčastejšie známa ako tzv. vaginálna kandidóza v pošve. Kvasinková infekcia sa ale môže objaviť aj v dutine ústnej, na nechtoch a v tráviacom ústrojenstve. Kvasinková infekcia má mnoho príznakov, od zápachu až po zápaly kĺbov. Medzi zásadné opatrenia pri liečbe kvasinkových infekcií patrí diéta proti kvasinkám. Pri prvých príznakoch je ale vždy nutné vyhľadať lekára na vylúčenie iných ochorení.

Kvasinková diéta

Princípom kvasinkovej diéty je zabrániť nadmernému množeniu kvasiniek, ktoré je možné docieliť detoxikáciou tráviacej sústavy.

10 top potravín vhodných pri kvasinkovej infekcii

Kyslá kapusta a kvasené potraviny

Kyslá kapusta je bohatým zdrojom mikroflóry, ktorá pomáha chrániť črevá. Výhodou týchto potravín je aj to, že dokážu posilniť imunitný systém a organizmus tak bude voči kvasinkám oveľa odolnejší.

Kokosový olej

Kokosový olej je známy svojimi antimikrobiálnymi účinkami. Obsahuje kyselinu laurovú a kaprylovú, ktoré ničia kvasinky v črevách.

Listová zelenina

Listová zelenina prispieva k zvýšeniu pH organizmu, čo pomáha v boji s kvasinkami. Vitamín C obsiahnutý v listovej zelenine posilňuje imunitný systém a horčík je užitočný pri detoxikácii organizmu. Vitamíny skupiny B a železo zlepšujú prekrvenie orgánov a dodajú telu energiu.

Cesnak

Cesnak je známy ako prírodnú antibiotiku, má protizápalové a dezinfekčné účinky. Obsahuje veľké množstvo zlúčenín s obsahom síry, ktorá je veľmi účinná v boji proti plesniam a hubám.

Kvasené mliečne výrobky

Kefíry a ďalšie kvasené mliečne výrobky predstavujú ideálnu pomoc pre zažívací trakt, pretože vďaka probiotikám podporujú rast zdraviu prospešnej mikroflóry. Ideálne sú výrobky z kozieho mlieka.

Ľanové semienko

Ľanové semienko je bohatým zdrojom polyfenolov, látok podporujúcich rast probiotík, ktoré pomáhajú likvidovať v tráviacom trakte plesne a kvasinky.

Škorica

Škorica likviduje kvasinky v ústnej dutine.

Varená zelenina

Brokolica, karfiol, špargľa sú ideálnymi potravinami na boj tela proti kvasinkám.

Vývar z kostí

Na organizmus má obyčajný vývar mnoho zdraviu prospešných účinkov. Pomáha okrem iného aj v boji tráviacej sústavy proti premnoženým kvasinkám.

Kurkuma

Kurkuma obsahuje látku zvanú kurkumín, ktorá ničí kvasinky. Okrem toho je kurkuma známa aj v prevencii proti nádorovému bujneniu.

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť

Cukor a umelé sladidlá

Cukry a sladidlá pre kvasinky predstavujú zdroj energie, a preto je nutné sa im liečby kvasinkových infekcií vyvarovať.

Alkohol

Súčasťou mnohých alkoholických nápojov sú kvasnice, nájdeme ich v hojne konzumovanom pive. Čím viac alkoholických nápojov budete konzumovať, tým samozrejme lepšie pre kvasinky, ktoré sa budú množiť.

Džúsy a ovocné šťavy

Džúsy a iné ovocné šťavy sú bohatým zdrojom cukrov, ktoré sú zásobárňou energie pre kvasinky, a preto ich konzumáciou dochádza k zhoršeniu kvasinkovej infekcie.

Obilniny

Obilniny sú rozkladané na cukry, ktoré predstavujú ideálne prostredie pre rast kvasiniek.

Mliečne výrobky

Mlieko obsahuje laktózu, mliečny cukor, a preto je nutné sa všetkým mliečnym výrobkom počas kvasinkovej infekcie vyhnúť, samozrejme okrem mliečnych kvasených výrobkov.

Tipy pre efektívnu liečbu kvasinkovej infekcie
Pre efektívny boj proti nepríjemným kvasinkovým infekciám sú vhodné najmä:
  • Probiotiká dodajú organizmu zdraviu prospešné baktérie, ktoré pomáhajú zlikvidovať premnožené kvasinky a znovu obnoviť črevnú rovnováhu.
  • Oregánový olej je prírodným prostriedkom proti baktériám a hubám.
  • Cesnak, ideálne 2 strúčiky denne, pomáha likvidovať infekcie spôsobené hubami a plesňami a posilňuje imunitný systém.
  • Vitamín C (1000 mg, 3x denne) posilňuje funkciu imunitného systému a pomáha likvidovať zápaly v tele.
Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Written By
More from redakcia
Čo zistili o sušených bobuliach goji: Veľká výhoda pre stav, ktorý prichádza s vekom!
Podľa malej randomizovanej štúdie uskutočnenej na Kalifornskej univerzite v Davise môže pravidelná...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *