Konečne sa prišlo na to, prečo majú ľudia zápal slepého čreva. Neuveríte vlastným očiam!

Štúdie ukázali, že neprítomnosť slepého čreva môže len mierne zvýšiť riziko infekcie. To nás privádza k otázke, prečo teda potrebujeme tento orgán? Apendix – červovitý prívesok slepého čreva. Ľudia, ktorí ho nemajú, žijú normálne.

Prečo by sme ho mali mať?

Pravdou je, že slepé črevo plní dôležitú imunitnú funkciu – chráni prospešné baktérie žijúce v črevách. Časopis Time napísal, že k tomuto výsledku dospel medzinárodný tím vedcov, ktorý skúmal evolučný vývoj tohto orgánu u rôznych druhov zvierat.

Biológovia pod vedením americkej antropologičky Heather Smithovej analyzovali prítomnosť a neprítomnosť slepého čreva u 533 cicavcov a dospeli k zaujímavému zisteniu:

Druhy cicavcov, u ktorých sa slepé črevo nachádza, majú v ňom vyššiu koncentráciu lymfatického tkaniva. Toto tkanivo zohráva úlohu v imunitnom systéme a tiež stimuluje rast zdravých črevných baktérií.

Avšak aj v prípade odstránenia slepého čreva sa nemusíte obávať, neexistujú žiadne závažné následky, ktoré by vás mohli ohroziť.

V najhoršom prípade môže jeho absencia len mierne zvýšiť riziko infekcií a čas zotavenia z ochorení spojených s vyprázdnením prospešnej črevnej mikroflóry sa mierne predĺži.

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme :).

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*