Lekári varujú: 9 zlozvykov, ktoré ničia naše nohy a musíme ich okamžite zastaviť!

Starajte sa o nich a oni sa postarajú o vás. Kto? Vaše nohy. Ak musíte, choďte, bežte a kopte. Tlačíme ich do tesných topánok a niekedy stojíme príliš veľa hodín. A najhoršie je, že im málokedy venujeme pozornosť, ktorú si zaslúžia. Preto sme si povedali, že vám ukážeme niekoľko vecí, ktoré prispievajú k zlému stavu našich nôh.

Plochá obuv na každý deň

Mnohé ženy nosia plochú obuv, aby sa vyhli bolesti päty. Ich problémom však je, že neposkytujú dostatočnú podporu pre klenbu alebo pätu chodidla. To môže viesť až k zápalu šliach.

Chirurgia nôh

Všetci sa stali lekármi a berú si “britvy a vŕtačky”. Nechty, ktoré rastú dovnútra, pľuzgiere a mozole by sa mali správne ošetriť. Ak ste to skúsili a nezabralo to, pravdepodobne je čas navštíviť odborníka.

Bez ponožiek

Okrem toho, že ponožky zabraňujú poteniu, znižujú trenie medzi chodidlom a obuvou. Zabraňujú tvorbe pľuzgierov a rastu plesní. Ak sa veľa potíte, uprednostnite bavlnené ponožky. Je tiež veľmi dôležité nosiť správnu obuv pre každú situáciu (beh, chôdza).

Zanedbávanie hygieny alebo bolesti

Mnohokrát zanedbávame svoje nohy a v dôsledku toho sa infikujú. Je dôležité vyčistiť okolie prstov na nohách a dobre ich pretrieť. Dôležité je tiež ich hydratovať. Ak bolesť neustupuje, je vhodné navštíviť lekára.

Chôdza naboso po tvrdom povrchu

A kto nemá rád slobodu? Chôdza naboso po povrchu, ako je betón alebo kameň, však môže viesť k problémom a spôsobiť vám otlaky na nohe. Uprednostnite papuče, ktoré tlmia nárazy.

Nemenná veľkosť

Keď sme starší, vieme, akú veľkosť nosíme a s istotou si kupujeme topánky. Vedeli ste však, že veľkosť našich nôh môžu ovplyvniť faktory, ako je vek, zmeny hmotnosti a hormóny? S pribúdajúcim vekom naše nohy rastú, ale prípadné deformity môžu ovplyvniť aj veľkosť topánok.

Vernosť flip-flopom

Sú síce pohodlné, ale neposkytujú oporu chodidlu. Preto nie je dobré ich nosiť stále. Môžu tiež prispieť k vzniku infekcie, zranenia alebo dokonca zápalu šliach.

Nosenie veľmi malých a úzkych topánok

Časom tieto topánky spôsobia deformácie prstov alebo kostí. Je dôležité, aby bolo chodidlo v topánke pohodlné.

Nosenie páru topánok

Odborníci tvrdia, že by ste nemali nosiť len jeden pár topánok. Tým sa znižuje tlak na svaly, pretože sa používajú stále rovnakým spôsobom.

Pri vážnejších problémoch je vhodné vyhľadať lekára.

Written By
More from redakcia
Lahodné brokolicové placky bez múky: Skutočne stoja za vyskúšanie!
Brokolica je zeleninou našej doby. Pre svoje účinky sa stáva čoraz častejšou...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *