Máte problémy so štítnou žľazou? Toto je 6 vecí, ktoré by ste nemali robiť, ak sa nechcete dostať do ďalších problémov!

Kľúčom k udržaniu zdravia štítnej žľazy je prevencia, včasné rozpoznanie, že niečo nie je v poriadku a okamžité začatie odbornej liečby. Okrem toho udržiavanie dobrého zdravia zahŕňa mnoho vecí vrátane potravín, takže tu je 6 potravín, ktorým by ste sa mali vyhnúť, ak máte problémy so štítnou žľazou.

 • 1. RAFINOVANÝ CUKOR spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi, čo nie je dobré pre osoby s problémami so štítnou žľazou. Potraviny nasýtené cukrom tiež negatívne ovplyvňujú funkciu pankreasu, čo môže viesť k inzulínovej rezistencii. Sladké potraviny sú nebezpečné aj pre štítnu žľazu, pretože znižujú produkciu hormónov, takže telo nemôže správne fungovať.
 • 2. KÁVA: Aj pacienti so štítnou žľazou by si mali dávať pozor na kávu. Pitie kávy s mierou nie je obzvlášť nebezpečné, ale ak vypijete niekoľko šálok silnej čiernej kávy denne, môže dôjsť k narušeniu normálneho fungovania nadobličiek.
 • 3. PEČENÉ POTRAVINY
  Problémom vyprážania a praženia potravín je, že pri nich vznikajú takzvané škodlivé transmastné kyseliny, ktoré štítnej žľaze neprospievajú, preto by sme sa mali týmto mastným pochúťkam vyhýbať.
 • 4. GLUTÉN
  Potraviny bohaté na lepok môžu byť tiež škodlivé, pretože bielkovinu gliadín telo ľudí s problémami so štítnou žľazou často považuje za cudzie teleso, čo spôsobuje, že imunitný systém naň útočí, čo následne vedie k ochoreniu. Ľudia s nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy by sa preto mali vyhýbať produktom obsahujúcim lepok.
 • 5. SÓJA
  Sója je povolená, ale mala by sa konzumovať len v malom množstve, pretože zabraňuje vstrebávaniu hormónov produkovaných štítnou žľazou. Lekári napríklad odporúčajú, aby ste v prípade, že ste zjedli sóju, počkali aspoň 4 hodiny pred užitím predpísaného lieku, pretože za tento čas dokáže telo sóju rozložiť, takže by neskôr nemali nastať žiadne problémy.
 • 6. ZELENINA, napríklad kapusta alebo brokolica. Môžu predstavovať problém najmä pre pacientov s nedostatkom jódu. Ak je však váš príjem živín dostatočný a bohatý, trochu brokolice neuškodí.
Ak bol článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.
Written By
More from redakcia
Poznáte sladké drievko? Budete prekvapení, aká to je mimoriadne cenná rastlina!
Sladké drievko je mimoriadne cenná rastlina, ktorá má množstvo liečivých vlastností. Známy...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *