Nepite vodu z PET fliaš! Toto je dôvod prečo!

Nemeckí výskumníci objavili v 18 rôznych vzorkách balenej vody endokrinné disruptory, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť reprodukčné orgány. Z 24 520 podozrivých chemických látok nájdených v plastovej balenej vode bola takmer vo všetkých skúmaných vzorkách prítomná jedna látka vzbudzujúca obavy.

Ide o 2-etylhexylfumarát (DEHF), endokrinný disruptor, u ktorého sa opakovane potvrdili antiandrogénne a antiestrogénne účinky.

Endokrinné disruptory sú látky, ktoré:

  • zasahujú do hormonálneho systému
  • môže spôsobiť rakovinové nádory
  • spôsobujú vrodené chyby
  • spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia
  • prispievajú k metabolickým ochoreniam a vývojovým poruchám.

Na tejto štúdii pracovali Martin Wagner a Jorg Oehlmann z Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom a Michael Schlusener a Thomas Ternes z Nemeckého spolkového inštitútu pre hydrológiu. Potvrdili, že balená voda môže obsahovať vysoké množstvo zdraviu nebezpečných látok. To vyvolalo v odbornej komunite vážne obavy.

Čo presne vedci zistili?

Autori použili citlivé merania biologických procesov v skúmavkách na určenie celkovej estrogénovej záťaže, ktorú predstavuje voda uložená v plastoch. Väčšina analyzovaných vzoriek vykazovala kontamináciu. Necielená spektrometria s vysokým rozlíšením poukázala na prítomnosť melati a furmátových izomérov ako možných kandidátov.

Okrem 2-etylhexylfumarátu zistili aj možnú prítomnosť ďalších endokrinných disruptorov. V skutočnosti boli ich namerané množstvá menšie, ako bolo potrebné na vyvolanie takých silných biologických zmien pozorovaných v skúmavkách. To znamená, že vo vode sa museli nachádzať aj iné látky s podobným účinkom.

Meláty a furmáty sú nielen biologicky, ale aj chemicky dosť podobné ftalátom. Vedci sa preto domnievajú, že objavili novú, doteraz prehliadanú skupinu endokrinných disruptorov.

Biologická účinnosť meraných chemických látok

Antagonistická aktivita vzoriek na biologické procesy bola veľmi silná. Ekvivalent 3,75 ml balenej vody deaktivoval estrogénové a androgénové receptory o neuveriteľných 60 až 90 %.

Analýza balenej vody zo šiestich krajín preukázala tieto biologické účinky:
  • estrogénové
  • antiestrogénne
  • androgénne
  • progesterogénne
  • glukokortikoid (steroid)
Čo môžete urobiť proti tomu?

Odpoveď je jednoduchá – nepite balenú vodu z plastových fliaš! Okrem toho si môžete kúpiť vodné filtre, ktoré filtrujú nielen chlór a jeho zlúčeniny, ale aj iné škodlivé látky. Ak si urobíte malý prieskum, nie je ťažké ich nájsť za relatívne málo peňazí.

Samozrejme, nie všetky z 24 520 nájdených chemických látok sú škodlivé. Ale prečo ich vedome vnášať do tela a vystavovať sa zbytočnému riziku? Sme si istí, že aj vy ste už niekedy cítili chuť chemikálií z plastovej fľaše, a najmä ak ste ju nechali nejaký čas na slnku.  To je tiež jeden z hlavných problémov – aj keď fľašu nenecháte na slnku, neviete, čo sa s ňou v distribučnom reťazci urobilo, kým ste ju nekúpili.

Záver

Ak vás teda výzvy na ochranu prírody pred plastovým odpadom nepresvedčili, aby ste nekupovali vodu v PET fľašiach, možno vás presvedčí priame ohrozenie vášho zdravia.

Zdieľajte tento článok aj s Vašimi priateľmi a rodinou.
Written By
More from redakcia
Naklíčený cesnak nikdy nevyhadzujte! Povieme vám prečo!
Mnoho ľudí sa domnieva, že naklíčená cibuľa a cesnak už nie sú...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *