Panická kríza: 7 príznakov bolestivého stavu. Čo robiť, aby ste ju účinne zvládli!

Kríza paniky

Mnohým ľuďom sa stalo, že v živote prešli podobnou krízou. Bez ohľadu na to, či ste mali záchvat paniky alebo nie, je vhodné získať o tejto téme informácie. Napríklad, aké sú príznaky alebo čo robiť v prípade, že sa ocitnete v podobnej situácii.

Zdravotné tipy: Aké sú príznaky záchvatu paniky

Záchvat paniky zvyčajne trvá 5 až 20 minút a hoci môžete mať pocit, že máte veľmi vážny problém, nie je nebezpečný a nespôsobuje fyzickú ujmu. Je veľmi zriedkavé, aby ste museli byť hospitalizovaní, ak máte záchvat paniky. Môžete pociťovať obrovský strach a mať pocit, že ste odrezaní od okolitého sveta. Okrem psychických príznakov sa môžu vyskytnúť aj fyzické príznaky záchvatu paniky, ako napríklad:

 • Pocit búšenia srdca
 • Potenie
 • Kŕče
 • Dýchavičnosť (alebo hyperventilácia)
 • Pocit dusenia
 • Bolesť na hrudníku
 • Tendencia zvracať
Tu je šesť trikov, ako prekonať záchvat paniky
 • Zostaňte tam, kde ste: Ak je to možné, zostaňte počas záchvatu paniky na mieste. Celková kríza môže trvať až hodinu, takže ak sa vám to stane počas jazdy, možno budete musieť zaparkovať niekde mimo cesty.
 •  Zamerajte svoju pozornosť: Ak dostanete záchvat paniky, pripomeňte si, že desivé myšlienky a extrémne pocity strachu sú len prechodné myšlienky. Počas záchvatu paniky sa snažte sústrediť na niečo, čo nie je hrozivé a viditeľné, napríklad na plynutie času na hodinách.
 • Pomalé hlboké dýchanie: Počas záchvatu paniky sa snažte sústrediť na dýchanie. Pocity paniky a úzkosti sa môžu zhoršiť, ak dýchate príliš rýchlo. Skúste dýchať pomaly a zhlboka a pri každom nádychu a výdychu počítajte do 3.
 • Vyzvite svoj strach: Keď máte záchvat paniky, pokúste sa identifikovať, čo vo vás vyvoláva strach, a “postavte sa tomu”. Môžete to dosiahnuť tak, že si budete neustále pripomínať, že to, čoho sa bojíte, nie je skutočné a za pár minút to pominie.

Ďalšie triky, ako sa dostať cez, záchvat paniky
 • Tvorivé predstavy: počas záchvatu paniky sa vám v mysli môže odohrávať veľa vecí. Niektorí ľudia si napríklad predstavujú úplnú katastrofu alebo smrť. Namiesto pokračovania negatívnych myšlienok sa skúste sústrediť na pozitívne obrazy. Predstavte si miesto alebo situáciu, v ktorej sa cítite pokojne, uvoľnene a príjemne.

Keď si tento obraz vytvoríte, pokúste sa naň sústrediť svoju pozornosť. Pomôže vám odpútať pozornosť od toho, čo sa s vami deje a môže tiež pomôcť zmierniť vaše symptómy v danom momente. Kreatívna predstavivosť je technika, ktorá si vyžaduje cvik, ale postupne si všimnete pozitívne zmeny v spôsobe, akým premýšľate o sebe a o druhých.

 • Záchvatu paniky sa “nebráňte”: Presvedčenie, že sa z panického záchvatu “dostanete” “impulzívne”, môže situáciu ešte zhoršiť. Namiesto toho sa počas záchvatu paniky upokojte tým, že prijmete fakt, že sa vám to deje a že je to len prechodná záležitosť, ktorá vás neohrozuje a za chvíľu pominie.
Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou. Nikdy neviete, kedy sa Vám alebo im tieto rady môžu hodiť…
Written By
More from redakcia
VIANOČNÉ PEČENIE: Výborné vanilkové rožteky, ktoré nesmú chýbať v žiadnej domácnosti!
Osladiť si vianočné sviatky pečivom plným masla a cukru je síce tradícia,...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *