Poklad na našom tanieri, ktorý sa považuje za “elixír života”!

Šafran je jedným z najchutnejších a najcennejších korenín s pozoruhodnými vlastnosťami. Patrí medzi “elitu” korenín, pretože je jednou z najdrahších bylín na svete.

V posledných rokoch sa záujem mnohých ľudí obrátil na výhody šafranu, pričom sa objavili správy o jeho výživovej hodnote a pozitívnych účinkoch na ľudské zdravie.

Šafran získava svoju charakteristickú chuť vďaka chemickým zlúčeninám, pikrokrocínu a šafranalu. Obsahuje aj prírodný karotenoid krocín, ktorý šafranu dodáva zlatožltú farbu.

Aké sú výhody šafranu, ktoré z neho robia “elixír života”?
  • Antioxidačný účinok

Šafran, podobne ako mnohé iné byliny a rastliny, je bohatý na antioxidanty. Tieto látky pomáhajú bojovať proti poškodeniu buniek a môžu zabrániť vzniku rakoviny alebo iných ochorení. Výskum tiež ukázal, že antioxidanty v šafrane môžu byť zdravé pre náš mozog a nervový systém.

Obsahuje najmä veľa karotenoidov, ako je lykopén a betakarotén. Sú to dôležité antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť ľudský organizmus a posilňujú imunitný systém, čím zabraňujú rôznym ochoreniam.

  • Priaznivé vlastnosti pre predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm môže spôsobovať rôzne príznaky, od bolesti panvy až po vzplanutie akné. Hoci väčšina žien vo fertilnom veku pociťuje niektoré z predmenštruačných príznakov, ženy s PMS majú kvôli týmto príznakom výrazné problémy v spoločenskom živote. Niektoré výskumy zistili, že šafran môže zlepšiť zlú náladu spojenú s PMS.

Viete, že šafran zbaví vašu tvár akné!

  • Spojenec pri chudnutí

Chudnutie môže byť ťažké, najmä ak sa zdá, že vaša chuť do jedla pôsobí proti vám. Štúdia na skupine žien zistila, že užívanie šafranu im pomohlo cítiť menší hlad a menej často si pochutnávať na desiatich druhoch jedla.

  • Optimálna funkcia ciev

Denná konzumácia šafranu v určitom množstve pomáha rozširovať krv, čo ďalej odstraňuje upchatie tepien. Znižuje sa tým krvný tlak a predchádza sa infarktu a mŕtvici.

  • Pomáha pri zlepšovaní príznakov depresie

Šafran sa považuje za sľubný prostriedok na zlepšenie nálady a tiež na liečbu príznakov miernej až stredne ťažkej depresie. Jedna štúdia ukázala zvýšenie hladiny dopamínu v mozgu po konzumácii extraktu zo šafranu bez toho, aby to ovplyvnilo koncentráciu iných hormónov.

Hoci sú tieto zistenia sľubné, sú potrebné väčšie štúdie s väčším počtom účastníkov, aby odborníci mohli odporučiť šafran ako liek na liečbu depresie.

Upozornenie: treba poznamenať, že príjem do 1,5 gramu sa považuje za bezpečný, avšak dávky nad 5 gramov denne sa považujú za toxické pre organizmus. Je kontraindikovaný u ľudí s ochorením pečene alebo obličiek a nadmernej konzumácii by sa mali vyhnúť tehotné alebo dojčiace ženy.

Ak Vás článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*