Reumatoidná artritída: 7 otázok, ktoré by ste mali položiť svojmu lekárovi!

Ako sa správne pripraviť na autoimunitné ochorenie, ktoré vám bolo diagnostikované? Práve vám diagnostikovali reumatoidnú artritídu, ale o autoimunite viete len málo. Samozrejme, s vedomím, že ide o náročný stav, je dobré byť pripravený na to, čo môže nastať.

Čo to znamená? Na stretnutí s lekárom by ste mali položiť niekoľko veľmi konkrétnych otázok, aby ste sa dozvedeli všetko o svojom ochorení a prípadnej liečbe, ktorá vám môže pomôcť.

Ak sa teda chcete opýtať na veľa vecí, ale myslíte si, že si na stretnutí na nič nespomeniete, vezmite si ceruzku a papier a opíšte si naše otázky. Zároveň si veďte denník príznakov, ktoré ste si všimli, aby ste mohli pomôcť aj lekárovi pri práci.

1. Aké sú vyhliadky na môj stav?

Hoci ide o ochorenie, ktoré sa u každého človeka prejavuje inými príznakmi, neznamená to, že nemá spoločné znaky. Na druhej strane, aj keď sa považuje za chronické ochorenie, mali by ste vedieť, že sa cyklicky opakuje a často prechádza do remisie.

Zoznámte sa so všetkými dostupnými spôsobmi liečby a spolu s lekárom zistite, ktorý z nich je pre váš prípad najvhodnejší.

2. Je to dedičné?

Hoci reumatoidná artritída je komplexné ochorenie, ak máte deti, mali by ste sa svojho lekára opýtať či existuje možnosť, že sa u nich niekedy v živote vyvinie.

Pravdou je, že ak je v rodine niekto, komu bolo diagnostikované autoimunitné ochorenie, je pravdepodobnejšie, že ho budete mať aj vy. Najlepšie však bude, ak si vyžiadate názor odborníka.

3. Ako dlho bude trvať, kým liek začne účinkovať?

To bude závisieť od liečby, ktorú vám odporučí lekár. Zároveň sa neváhajte opýtať na vedľajšie účinky a výsledky, ktoré mali iní pacienti.

4. Môžem cvičiť?

Aj keď sa spočiatku možno obávate, že si cvičením poškodíte kĺby, pravdou je, že výskum ukázal, že pohyb pomáha pri tomto konkrétnom autoimunitnom ochorení.

Opýtajte sa svojho lekára, kedy môžete opäť začať, ak ste prestali a ktoré cvičenia alebo typy cvičenia vám najviac prospejú.

5. Čo ak lieky prestanú účinkovať?

Nie všetky obdobia sú rovnaké a platí to aj pre vaše autoimunitné ochorenie. Keďže ochorenie prebieha v cykloch, niekedy sa u vás objavia vzplanutia a inokedy remisie.

Preto môže byť potrebné užívať ďalšie lieky počas obdobia, keď sa stav zmierňuje. Ak sa tak stane, môžete spolu so svojím lekárom nájsť iný režim, ktorý by bol pre vašu situáciu vhodnejší.

6. Čo môže zhoršovať tento stav?

Ako už bolo spomenuté vyššie, choroba prebieha v cykle, takže nie každý deň je rovnaký. Je dobré viesť si denník príznakov, aby ste mohli sami alebo s pomocou lekára zistiť, čo mohlo ovplyvniť vašu reumatoidnú artritídu a spôsobiť jej zhoršenie.

7. Čo sa deje s tehotenstvom?

Keďže kvôli svojmu stavu budete musieť užívať niekoľko liekov, ktoré obsahujú účinné látky, mali by ste informovať svojho lekára, ak plánujete v blízkej budúcnosti otehotnieť.

Opýtajte sa ho, kedy je bezpečné skúšať a či je potrebné dočasne vysadiť lieky, ktoré užívate.

Podeľte sa o tento informatívny článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*