Silná nádcha a neustále upchatý nos? Môže ísť o neliečenú infekciu! Skúste domáce spôsoby liečenia…

Keď sa pozriete hore, pociťujete tlakovú bolesť v oblasti čela a nosa? Máte hustú nádchu a neustále upchatý nos? Na rozdiel od všeobecného presvedčenia vás nádcha neopustila ani po siedmich dňoch? To je znamenie, že vaše dutiny sú choré. Môže ísť o pozostatok neliečenej infekcie horných dýchacích ciest. Ak tieto príznaky trvajú dlhšie ako 2 týždne, navštívte špecialistu. Predtým, ako sa to stane, vyskúšajte nejaké domáce overené prostriedky.

Vychutnajte si pikantné korenie

Často siahajte po chrene, cesnaku či kajenskom korení. Obsahujú dekongestanty, riedia ich a urýchľujú odtok hlienu. Chilli je bohaté na kapsaicín, ktorý zlepšuje prekrvenie sliznice.

Robte bylinkové inhalácie

Vdychovanie vodnej pary z bylinného nálevu zahrieva a pomáha riediť sekréty v dutinách. To zase uľahčuje jeho vyfúknutie. Najúčinnejšie sú nálevy z harmančeka a šalvie s antibakteriálnymi vlastnosťami. Esenciálny olej nalejte do misky s horúcou vodou, pridajte sušené bylinky (šalvia, harmanček). Zohnite sa nad nádobu, zatvorte oči, zakryte si hlavu uterákom a vdychujte výpary nosom ústami. Inhalácia by mala trvať 10-30 minút. Môžete to opakovať niekoľkokrát denne, ale nie viac ako štyrikrát. Vďaka inhaláciám dochádza k riedeniu sekrétov a k prečisteniu dýchacích ciest.

Vysajte slnečnicový olej

Každodenné cmúľanie slnečnicového oleja (nie však bezprostredne po jedle) je účinné pri liečbe dutín. Vysajte trištvrte polievkovej lyžice oleja, ako keby ste si umývali predné zuby. Počas tejto doby dýchajte nosom. Po 20 minútach vypľujte zvyšky a vypláchnite ústa a hrdlo vodou. Nezabudnite po zákroku neprehltnúť biele zvyšky v ústach. Do oleja sa oplatí pridať pár kvapiek mäty.

Po 14-18 dňoch takejto liečby sa môžete cítiť horšie a dokonca máte zvýšenú teplotu. To je znak, že sa začal proces hojenia a čistenia. Vaša pohoda sa však po niekoľkých dňoch zlepší. Aby bola takáto kúra účinná, mala by trvať približne 3 mesiace. Ak zvolíte túto metódu, začnite s 5 minútami, potom postupne zvyšujte dobu odsávania až na 20 minút.

Zábaly zo zohriatej soli alebo horčice

Do látkových vrecúšok nasypte kuchynskú soľ alebo naplňte horčičnými semienkami. Zohrejte ich (na panvici alebo v rúre) a priložte na líca a čelo (soľ a horčica nesmú byť príliš horúce, aby sa vám nepripálili). Opakujte obklady niekoľkokrát denne.

Shiatsu masáž

Problémy s dutinami možno znížiť tzv shiatsu masáž, ktorá spočíva v masírovaní bodu medzi obočím, horných častí očných jamiek (nad očnými guľami) a miest na oboch stranách nosa, pri hrbolčeku nosa a vedľa krídel nosa. Po každom ošetrení budete cítiť, že je vám ľahšie, môžete sa nadýchnuť, ustúpi vám nádcha a bolesť hlavy. Táto masáž trvá len 5-7 minút.

Terapia morskou soľou

Terapia morskou soľou je veľmi účinná metóda liečby dutín. Môžete ho použiť na prípravu inhalácie, ale je lepšie si z neho pripraviť liečivé kvapôčky. Na ich prípravu zmiešajte pol hrnčeka prevarenej vody s vrchovatou lyžicou morskej soli. Keď roztok vychladne, použite ho niekoľkokrát denne (3 kvapky do každej dierky). Soľ pôsobí antisepticky a zvlhčuje vysušenú – a tým pádom aj náchylnejšiu na napadnutie mikróbmi – sliznicu.

Tiež je dobré si aspoň raz denne dôkladne preplachovať nosné dierky. Nalejte ho do nádobky v tvare trubice, zakloňte hlavu dozadu, upchajte si jednu nosovú dierku a druhou nasajte tekutinu. Potom silno vysmrkajte a zopakujte ošetrenie pre druhú nosovú dierku. V lekárňach nájdete aj hotové roztoky morskej soli v spreji.

Postarajte sa o správnu hydratáciu miestnosti

Ak trpíte problémami s dutinami, mali by ste pravidelne zvlhčovať sliznicu. Každý deň vypite aspoň 1,5 litra tekutín (voda, ovocné čaje, polievky). Zvlhčujte aj vzduch v byte – používajte elektrické zvlhčovače, kameninu alebo len pravidelne vlhké uteráky, ktoré dáte na teplé radiátory.

Ak je pre Vás tento článok zaujímavý, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku: 🙂

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*