Takto varuje zápal slepého čreva: Baktérie, infekcie a ohrozenie života!

Slepé črevo je úzka trubica, ktorá vyčnieva z hrubého čreva. Môže byť dlhé až 15 cm a nachádza sa v pravej dolnej časti brucha. V podstate je to “nepotrebný” orgán, pretože ho k životu nepotrebujete. V skutočnosti odborníci ani dnes presne nevedia, aký bol účel jeho existencie, a to ani u našich predkov.

Keď sa tento dodatok zapáli, stav sa nazýva apendicitída. Presná príčina apendicitídy nie je vždy jasná.

Baktérie, infekcie a ohrozenie života!

Niekedy sa apendix naplní hlienom, parazitmi alebo výkalmi, čo spôsobuje podráždenie. Baktérie sa môžu rýchlo množiť v zapálenom dodatku. Ak praskne, baktérie sa môžu rozšíriť do brucha. Vzniknutá infekcia môže spôsobiť abscesy.

Prasknuté slepé črevo je nebezpečný a život ohrozujúci stav. Preto je veľmi dôležité poznať všetky príznaky, ktoré naznačujú, že v slepom čreve je zápal, aby ste sa mohli včas obrátiť na svojho lekára a nechať si ho odstrániť.

U väčšiny ľudí sa bolesť začína okolo pupka a potom sa “presúva”. Keď sa zápal zhoršuje, bolesť pri zápale slepého čreva sa zvyčajne zvyšuje a nakoniec sa stáva veľmi silnou. Hoci zápal slepého čreva môže vzniknúť u každého, najčastejšie sa vyskytuje u ľudí vo veku od 10 do 30 rokov.

Príznaky

Apendicitída je zápal slepého čreva, malého “vaku”, ktorý vyčnieva z hrubého čreva na pravej dolnej strane brucha. Ak presne viete, aké sú príznaky zápalu slepého čreva, budete ho môcť zachytiť včas a s čo najmenšími ťažkosťami.

Príznaky apendicitídy môžu zahŕňať:

  • Náhla bolesť, ktorá začína na pravej dolnej strane brucha
  • Náhla bolesť, ktorá začína okolo pupka a často sa “presúva” do pravej dolnej časti brucha
  • Bolesť, ktorá sa zhoršuje pri kašli, chôdzi alebo iných pohyboch
  • Nevoľnosť a vracanie
  • Strata chuti do jedla
  • Nízka horúčka, ktorá sa môže s postupujúcim ochorením zhoršovať
  • Zápcha alebo hnačka
  • Nadúvanie brucha

Oblasť bolesti sa môže líšiť v závislosti od vášho veku a presného umiestnenia vášho slepého čreva. U tehotných žien sa môže zdať, že bolesť vychádza z hornej časti brucha, pretože tento dodatok je počas tehotenstva dočasne vyšší.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*