Tiché nebezpečenstvo, ktoré hrozí fajčiarom v spánku a zvyšuje sa po každej cigarete!

Nová vedecká štúdia uvádza, že u fajčiarov dochádza počas spánku k zníženiu hladiny kyslíka na dlhší čas, čo je spojené s ťažkým spánkovým apnoe. Konkrétne vedci z Inštitútu pre výskum srdca (HRI) zistili súvislosť medzi množstvom nikotínu v krvi a dobou, počas ktorej majú ľudia počas spánku menej kyslíka v krvi.

V článku uverejnenom v ESC Heart Failure vedci z HRI zistili, že zvýšenie hladiny nikotínu bolo spojené s predĺžením času saturácie kyslíkom pod 90 % o 2,3 minúty, čo je jeden z ukazovateľov závažnosti spánkového apnoe.

Fajčiari: Čo hovorí výskumník o koncentrácii kyslíka v krvi

Vedúci výskumník Dr. John O’Sullivan zo skupiny HRI pre kardiometabolické ochorenia povedal: “Ľudia, ktorí trávia viac času s nasýtením kyslíkom pod 90 %, majú väčšiu pravdepodobnosť, že skončia kardiovaskulárnou smrťou,” dodal: “Vieme, že fajčenie poškodzuje srdce a je jedným z hlavných rizík infarktu. Hoci je známe, že fajčenie znižuje koncentráciu kyslíka v krvi, interakcia fajčenia so spánkovým apnoe nebola kvantifikovaná.

Pomocou koncentrácie kľúčového metabolitu nikotínu v krvi sa nám teraz po prvýkrát podarilo kvantifikovať vplyv fajčenia na koncentráciu kyslíka v noci u ľudí trpiacich spánkovým apnoe.”

Written By
More from redakcia
Mala som kašeľ, ktorý nechcel prestať, ale vypila som tento odvar a za 2 dni bolo po probléme…
Keď ste vyskúšali všetko, ale žiadny liek nezabral… najjednoduchšie je vrátiť sa...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *