Už ste vyskúšali 5 TIBEŤANOV? Ak nie, jednoznačne si pozrite tieto cviky na pevné zdravie, mladosť a vitalitu!

Nie každý z nás má čas chodiť do posilňovne, a preto sme si pre vás pripravili zoznam 5 cvikov, ktoré môžete robiť v pohodlí domova. Navyše sú skutočne veľmi účinné.

Existuje mnoho cvičení a tréningových zostáv. Jednou z najúčinnejších vôbec je jednoznačne staré cvičenie zvané – “5 Tibeťanov”. Starodávna technika tibetských mníchov nielen posilní všetky svaly, ale taktiež pomáha celkovému zdraviu a zlepšuje telesnú silu.

Prečo sa oplatí začať v každom veku

Ide o zostavu cvikov, ktorú vymysleli starí tibetskí mnísi. Hovorí sa, že práve vďaka nej si zachovávali do vysokého veku pevné zdravie, mladosť a vitalitu. Cvičenie nie je to prehnane náročné a potrebujete na to len podložku a polhodinku času.

Okrem fyzickej kondície podporuje toto cvičenie aj psychickú zdatnosť – zlepšuje sústredenie, odbúrava napätie, stres a pomáha aj pri problémoch so spánkom.

Ukážeme vám, ako si zacvičiť 5 Tibeťanov aj v pohodlí domova.

Presnejšie sa jedná o tibetské cviky, ktoré sú známe už po celom svete, avšak u nás ešte toľko popularity nezískali a je to veľká škoda, pretože práve týchto päť jednoduchých cvikov vám zaistí, že rozhýbete a posilníte každý sval v tele.

Prvý cvik

Prvý cvik je naozaj veľmi jednoduchý a poslúži vám ako dokonalá rozcvička. Postavte sa teda rovno a ruky natiahnite do strán do úrovne ramien. Je dôležité, aby ste ruky v tejto polohe držali celý čas.

Následne teda začnite svoje celé telo otáčať v smere hodinových ručičiek. Pokiaľ ucítite mierne závraty, nie je to nič neobvyklé, je to len známka toho, že tento cvik robíte správne a preto neprestávajte a cvik zopakujte 3-6x.

Druhý cvik

Tento cvik sa vykonáva poležiačky s pripaženými rukami pozdĺž tela. Pri tomto cviku si dávajte predovšetkým pozor na správne dýchanie a to tak, že sa budete zhlboka nadýchať nosom a vydychovať ústami.

Akonáhle sa nadýchnete, zdvihnite nohy a hlavu tak, aby vaše ramená a boky zostali na zemi a s výdychom sa pomaly vracajte do polohy v ľahu.

Tretí cvik

 

V tomto prípade si kľaknete na zem s členkami pri sebe, avšak kolená by mali byť v šírke vašich ramien a ruky spustite pozdĺž vášho tela. Potom zveste hlavu s hlbokým nádychom čo najviac dole a následne ju pomaly vracajte späť a zakloňte ju. Cvik vykonávajte opatrne a opakujte ho 5x.

Štvrtý cvik

Aj štvrtý cvik je veľmi jednoduchý, pretože ide o klasický most. Posaďte sa teda na zem, chodidlá umiestnite do šírky vašich ramien a dlaňami sa oprite o zem. Pri nádychu zakloňte hlavu a zdvihnite celé telo, čo najviac to pôjde.

V tejto polohe vydržte niekoľko sekúnd a potom s výdychom povoľte a vráťte sa späť do základnej polohy. Aj tento cvik niekoľkokrát opakujte.

Piaty cvik

Pri tomto cviku si ľahnite na zem bruchom dole a zdvihnite váš trup tak, že sa oprite o dlane. Nezabúdajte mať vždy prehnutý chrbát a natiahnuté nohy.

A aj v tomto prípade s hlbokým nádychom zdvihnite vašu zadnú časť nahor. Stále majte nohy natiahnuté a hlavu v tejto polohe smerujte k hrudníku. Pri výdychu sa opäť vráťte do základnej polohy.

Majte však na pamäti, že pri týchto cvikoch je dôležitá ich pravidelnosť a správne prevedenie. Cvičte ich pomaly a naozaj poctivo aspoň raz denne. Postupne môžete opakovanie jednotlivých cvikov pridávať, záleží na vašej fyzickej kondícii.

Bol pre Vás tento článok zaujímavý? Ak áno, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku, ďakujeme :).

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*