Vaječná diéta: Čo presne to je, aké je to účinné a či je to bezpečné!

Vajíčková diéta je diéta s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov. Má tiež nízky obsah kalórií. Ako už názov napovedá, vaječná diéta je založená na… vajciach! Tie sú jedným z hlavných zdrojov bielkovín. V niektorých verziách tejto diéty sú vajcia jedinou konzumovanou potravinou!

V tomto článku sa pozrieme na to, či má táto vaječná diéta nejaké skutočné výhody a či je zdravé a bezpečné ju vyskúšať.

Vaječná diéta: Plán stravovania

Existuje niekoľko rôznych verzií vaječnej diéty. V každej z nich sú vajcia hlavným zdrojom bielkovín. Škrobové sacharidy, ako sú zemiaky, ryža a chlieb, nie sú povolené. Z jedálnička sa vylúčia aj sladkosti a potraviny s vysokým obsahom cukru.

Voda a nápoje s nulovým obsahom kalórií sú povolené vo všetkých verziách vaječnej diéty. Presné množstvo kalórií a porcií odporúčaných vo vaječnej diéte sa líši v závislosti od pohlavia, výšky a úrovne aktivity. Vajíčka varené alebo miešané, ak nie sú pripravené na masle alebo oleji.

Medzi hlavné verzie vaječnej diéty patria:
Tradičná vaječná diéta

Tradičná vaječná diéta je najobľúbenejšou verziou a je podobná iným diétam s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov. Povolené sú chudébielkoviny a zelenina s nízkym obsahom sacharidov, napríklad kukurica, brokolica a špenát. Ovocie sa zvyčajne obmedzuje na 1 až 2 porcie denne.

Sacharidy ako cestoviny, chlieb a ryža sú zakázané.

Príklad stravovacieho plánu vyzerá takto:

  • Raňajky: Dve vajcia a zelenina s nízkym obsahom sacharidov.
  • Obed: Chudé bielkoviny so zeleným šalátom.
  • Večera: Vajcia alebo chudé bielkoviny a zelenina s nízkym obsahom sacharidov.
Vaječná diéta s grapefruitom

V tomto prípade sa osoba riadi rovnakými zásadami s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom bielkovín ako vyššie. Ku každému jedlu však zjedia aj polovicu grapefruitu.

Príkladom takéhoto stravovacieho plánu môže byť:

  • Raňajky: Dve vajcia a polovica grapefruitu.
  • Obed: Jedna porcia chudých bielkovín so špenátom a polovicou grapefruitu.
  • Večera: Jedna porcia chudých bielkovín, ako sú ryby alebo vajcia, s polovicou grapefruitu.

Extrémna vaječná diéta

V tejto verzii sú pri každom jedle povolené len vajcia a voda! Je veľmi prísny a pre väčšinu ľudí je pravdepodobne ťažké ho dodržiavať dlhší čas. Jedenie iba jedného druhu potravín nie je bezpečný spôsob chudnutia. Nadmerná verzia tejto vaječnej diéty sa neodporúča a môže viesť k nedostatku živín.

Vaječná diéta: Je to účinné?

Všetky jeho verzie vedú k príjmu menšieho množstva kalórií, takže sa zdá, že je z krátkodobého hľadiska účinný pri chudnutí. Diéta má vysoký obsah bielkovín, ktoré preukázateľne pomáhajú pri chudnutí.

V štúdii uverejnenej v časopise American Journal of Clinical Nutrition sa ukázalo, že strava s vysokým obsahom bielkovín pomáha účastníkom cítiť sa sýty a schudnúť. Vajcia sú tiež dobrým zdrojom bielkovín a obsahujú dôležité vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín B-12, vitamín D a železo.

Hoci vajcia obsahujú dôležité živiny a môžete zaznamenať úbytok hmotnosti, vaječná diéta nie je správnym prístupom na chudnutie a udržanie hmotnosti. Aj keď človek schudne, je nepravdepodobné, že by takúto prísnu diétu udržal dlhodobo, takže stratené kilogramy pravdepodobne opäť nadobudne.

Vajíčková diéta vás tiež môže kvôli obmedzeniu sacharidov počas dňa unaviť a zanechať pomalými.

Vaječná diéta: Je to bezpečné pre vaše zdravie?

Vajíčka môžu byť pri striedmej konzumácii zdravým zdrojom bielkovín, ale majú aj vysoký obsah cholesterolu. Niektoré výskumy ukázali, že konzumácia vajec vo veľkom množstve môže zvýšiť riziko niektorých zdravotných ťažkostí. Jedna štúdia zistila, že konzumácia viac ako 6 vajec týždenne zvyšuje riziko srdcového zlyhania o 30 % u mužov, ale nie u žien.

V tej istej štúdii sa uvádza, že ženy aj muži, ktorí konzumovali 6 alebo menej vajec týždenne, nemali zvýšené riziko srdcového infarktu, krvácavej mozgovej príhody alebo srdcového zlyhania. Krvácavá mŕtvica zahŕňa prasknutie ciev v mozgu.

Bezpečnosť tejto diéty závisí od jej “verzie”. Konzumácia iba vajec pri každom jedle nie je vyváženou stravou a nie je bezpečná, pretože môže viesť k nedostatku živín. Vajíčka tiež neobsahujú žiadnu vlákninu. Konzumácia iba vajec môže narušiť správne fungovanie tráviaceho systému a viesť k zápche.

Diéta s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov môže tiež spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú únava, bolesti hlavy a nevoľnosť. U niektorých ľudí môžu spôsobiť nepríjemné dýchanie, svalové kŕče a tráviace problémy.

Záver

Vajíčková diéta je len ďalšou “módnou” diétou. Hoci vajcia môžu byť zdravým zdrojom bielkovín, nemali by byť jedinou potravinou žiadneho človeka. Hoci spočiatku pravdepodobne schudnete, táto diéta nie je ani vyvážená, ani bezpečná z hľadiska dlhodobého chudnutia.

Hoci tradičná vaječná diéta umožňuje aj iné zdroje chudých bielkovín a zeleniny, je tiež obmedzujúca a môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom. Pre väčšinu ľudí je ťažké dodržiavať diétu. Keď sa vrátia k svojim starým stravovacím návykom, pravdepodobne opäť priberú na váhe, ktorú stratili.

Na záver možno povedať, že existujú lepšie spôsoby chudnutia ako vaječná diéta. Uskutočnenie udržateľných zmien, ako napríklad:

Obmedzenie spracovaných potravín, zníženie príjmu mäsa a mliečnych výrobkov a jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny. To môže človeku pomôcť udržať si zdravú hmotnosť po dlhšiu dobu.

Ak bol pre Vás článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojími priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*