Zlý krvný obeh: Patologický problém, ktorý je potrebné liečiť!

Dobrý krvný obeh v cievach je pre zdravie veľmi dôležitý. Krv pri svojom obehu roznáša kyslík a živiny do buniek tela a odstraňuje oxid uhličitý a odpadové produkty bunkového metabolizmu. Oxid uhličitý sa potom vylučuje pľúcami, zatiaľ čo odpadové toxíny a škodlivé látky sa rozkladajú najmä v pečeni a ostatné sa vylučujú obličkami.

Zlý krvný obeh je patologický problém, ktorý výrazne ovplyvňuje zdravie organizmu a môže byť lokalizovaný, t. j. postihujúci len určitú oblasť tela, alebo generalizovaný, t. j. postihujúci celé telo. V prípade lokálneho problému pochádzajú patologické príznaky z orgánu, v ktorom je narušená cirkulácia, čo vedie k lokálnemu znecitliveniu, bolesti, zmene farby, opuchu a zlyhaniu orgánu.

V prípade generalizovanej poruchy sú príznaky multifokálne, čo má za následok slabosť, závraty, poruchy koncentrácie, dýchavičnosť, dyspnoe, edémy, ľahkú únavu, zlú funkciu imunitného systému, zlé trávenie. Príčiny zlého krvného obehu sú rôzne, napríklad:

Poruchy tlaku

Krvný tlak je tlak krvi v stenách ciev. Krvný tlak sa meria špeciálnymi prístrojmi nazývanými tlakomery a má systolickú zložku zodpovedajúcu kontrakcii srdcovej pumpy a diastolickú zložku zodpovedajúcu diastolickej fáze srdcovej činnosti. Pri hypertenzii sa zvyšuje krvný tlak, čo spôsobuje poškodenie stien tepien a narušenie prietoku krvi v nich. Pri hypotenzii je krvný tlak taký nízky, že krv nemá silu voľne cirkulovať a cirkulácia je narušená.

Ochorenie srdca

Pri mnohých srdcových ochoreniach je sila, ktorou srdce tlačí krv do periférie, nedostatočná, čo vedie k zníženému prietoku krvi a zásobovaniu periférie kyslíkom. Typickými predstaviteľmi tejto kategórie sú srdcové zlyhanie a infarkt myokardu.

Prípady krvácania

Krv tvorí 7 % hmotnosti ľudského tela, a preto má priemerný dospelý človek celkový objem krvi približne 5 litrov. V situáciách krvácania, ktoré nemusia byť pacientovi v prípade krvácania z vnútorných orgánov zjavné, sa znižuje množstvo krvi cirkulujúcej v tele, a preto je narušený voľný obeh.

Tvorba zrazenín

V prípade zrazeniny, ako uvádza patologička Anastasia Moshovaki, vzniká zrazenina, ktorá upchá cievu, a preto zavodnená oblasť nie je správne prekrvená. V závislosti od miesta vzniku zrazeniny vzniká príslušný nedostatok príslušného orgánu. V prípade upchatia mozgovej cievy tak vzniká cievna mozgová príhoda, v prípade upchatia žily tromboflebitída atď.

Ateromatóza

Termín ateromatóza označuje proces, pri ktorom sú steny tepien pokryté hustou látkou, aterómom, pozostávajúcim z us

adenín tukov cholesterolu a iných látok. Ateromatóza spôsobuje zúženie tepien a zlé zavodnenie. Krehký aterosklerotický plát môže prasknúť a vytvoriť zrazeninu. Fajčenie, vysoká hladina cholesterolu, hypertenzia a cukrovka sú dôležitými predispozičnými faktormi ateromatózy.

Žilové ochorenia

Žilové ochorenie je spôsobené skrútenými a rozšírenými žilami alebo poruchou ich chlopní. Krv stagnuje v poškodených žilách a cirkulácia je sťažená. Sedavý spôsob života, obezita a fajčenie sú dôležitými predispozičnými faktormi.

Raynaudov syndróm

Ide o vazokonstrikčnú poruchu po vystavení chladu. Prsty sú pri vystavení chladnému prostrediu bledé. Menej často je syndróm spôsobený základnými chorobami a patologickými stavmi, ako sú autoimunitné ochorenia, cievne lézie, endokrinné ochorenia, syndróm karpálneho tunela, neurologické lézie a karcinómy.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*