Zrazenina: Aké má príznaky v závislosti od miesta, kde sa nachádza a čo Vám hrozí!

Krvná zrazenina sa môže vytvoriť vo vnútri cievy (tepny alebo žily) a narušiť alebo zastaviť prietok krvi v tejto cieve. Zrazenina je v prípade poranenia nevyhnutná, pretože zabraňuje nekontrolovanému krvácaniu, ale keď sa vytvorí v žile, môže byť život ohrozujúca.

Ak sa zrazenina nachádza v žile, tento stav sa nazýva žilová tromboembólia.
Príznaky spôsobené žilovou tromboembóliou sa líšia v závislosti od časti tela, kde sa zrazenina nachádza:
V nohe:

Ak sa zrazenina vytvorí v niektorej z hlavných žíl v tele, tento stav sa nazýva hlboká žilová trombóza (HŽT). Takéto zrazeniny sa najčastejšie vyskytujú v dolných končatinách alebo v oblasti bedier. Samotná zrazenina nie je nebezpečná, ak sa však odtrhne a smeruje do pľúc, zvyšuje sa riziko pľúcnej embólie. Typickými príznakmi zrazeniny v nohe sú opuch, začervenanie, bolesť a citlivosť v mieste.

V srdci:

Zrazenina, ktorá sa vytvorí v srdcovej tepne a bráni plynulému krvnému obehu, môže spôsobiť srdcový infarkt alebo, ak sa odtrhne a presunie do pľúc, pľúcnu embóliu. V oboch prípadoch ide o život ohrozujúcu zrazeninu a príznaky sú podobné.

Bolesť na hrudníku je príznak, ktorý by sa nemal ignorovať. V prípade pľúcnej embólie je bolesť ostrá a zhoršuje sa pri dýchaní. Často ho sprevádzajú ďalšie príznaky, ako je náhla dýchavičnosť, búšenie srdca, kašeľ. Bolesť pri infarkte je zvyčajne lokalizovaná centrálne v hrudníku a často vyžaruje do ľavej ruky, ramena alebo čeľuste.

V mozgu:

Zrazeniny, ktoré sa vytvoria v srdci alebo krčných tepnách na krku, sa môžu presunúť do mozgu a spôsobiť mŕtvicu. Hlavnými príznakmi cievnej mozgovej príhody sú slabosť alebo necitlivosť na jednej strane tela, zhoršené videnie, ťažkosti s rečou, ťažkosti s chôdzou, duševná zmätenosť.

Cievna mozgová príhoda je naliehavá situácia, ktorá si vyžaduje okamžitý prevoz do najbližšej nemocnice, aby sa predišlo dlhodobým komplikáciám so zrakom, rečou alebo chôdzou.

Zdieľajte tento informatívny článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*